04.04.2006, 00:00

Krásaviciam naozaj niet čo závidieť...

Sú mladé, krásne, príťažlivé. Jedným slovom -- dokonalé ženy. A napriek tomu žijú bez lásky. Krásne, a predsa samy. V poslednom čase ich závratnou rýchlosťou pribúda. Hovoríme o ženách, ktoré môžu ponúknuť oveľa viac než samotnú príťažlivosť -- sú inteligentné, zábavné, ambiciózne. Sú teda ideálne kandidátky, aby sa z nich stali priateľky, dokonalé partnerky na filozofický večierok, na to, aby chlapovi v prípade potreby pomohli, aby sa im mohol posťažovať na svoj psí život, či dokonca vyliať si na ich pleci smútok z nenaplnenej lásky. Ženy -- priateľky. Kto sú tieto ženy a čo sa im to v živote prihodilo?

Záhadná Anna
"Anna bola neriešiteľný rébus. Teda aspoň pre mňa. Bola krásna a určite nie len preto, že bola mojou priateľkou. Modré oči, dlhé tmavé vlasy, inteligentný úsmev na tvári. A ten pohľad! Sústredený, múdry, plný porozumenia. Pozeral som sa na ňu a v duchu si vravel, že po takejto žene túžia všetci muži. Ale nebola to pravda. Mala veľa priateľov, avšak málokto si jej trúfol dvoriť. Rébus, povedal som si a spolu s priateľom, ktorý dokáže vysvetliť svoje intuitívne pocity, sme hľadali riešenie. Predstavil som mu Annu a potom som sa ho spýtal, ako sa mu páčila. Namiesto odpovede mi položil otázku: Chceš vedieť, čo vidí muž, alebo to, čo vidí žena, ak sa pozerá na takúto osobu? Žena určite vidí mladé svieže telo, dlhé nohy v priesvitných pančuchách. Vidí pestované ruky, dokonalý účes, neformálnu, a pritom veľmi rafinovanú eleganciu.
Muž vidí ženu, o ktorej niet prečo pochybovať -- je krásna! Ale vidí aj ruku, ktorá sa príliš rýchlo stiahne po tom, čo ju podala na privítanie, úsmev, ktorý ho nedokáže posmeliť a príliš hodnotiaci pohľad. Vraví sa tomu -- krásna, inteligentná, ale odtiaľ-potiaľ! Tento priateľ pár slovami vystihol to, čo sme s Annou riešili počas dlhých rozhovorov plných sĺz a zlosti. Teraz viem, prečo mala Anna nepomer partnerov k počtu svojich priateľov. Ale ako to mám vysvetliť Anne?" pýta sa 37-ročný Ivan.

Najlepšia priateľka
"Sú krásne ženy a ženy, ktoré sa páčia mužom. Paradox, však? Ale je to tak. A ja som žijúci dôkaz tohto tvrdenia. Mám 35 rokov a dosiaľ som mala iba dve milostné aféry, aj to veľmi krátke. Väčšinu života som sama a vlastne ani neviem, prečo. Som pekná (moja dlhoročná priateľka tvrdí, že som dokonca veľmi pekná), som zaujímavá. Priťahujem pohľady mužov. Avšak zaujímajú sa o mňa len tí ktorí ma chcú na jednu noc. Ani u jedného muža som nedokázala rozpáliť fantáziu a zvedavosť, chuť, aby ma lepšie spoznal. Pokiaľ ide o mužov, priateľov, mám ich hocikoľko a sú mi verní celé roky. Jana, moja priateľka, vraví, že sa k mužom správam priateľsky, presne tak, ako kedysi, keď som s nimi hrávala volejbal a počúvala o ich milostných dobrodružstvách. Možno je háčik práve tu -- vyrastala som v uzatvorenej skupine citlivých ľudí. Vnútri tejto skupiny sa zrodilo viacero trvalých vzťahov, len ja som vždy zostávala niečia najlepšia priateľka. Bola som človek, ktorý rozdáva dobré rady a ochraňuje tých ostatných. Faktom zostáva, že cudzie problémy a vášne prežívam viac ako svoje vlastné," rozpráva Miroslava.

Prečo?
Takéto ženy sú zväčša naozaj veľmi pekné, problém je však v tom, že podvedome skrývajú svoj sexepíl. Vysielajú odmerané, rezervované signály celému vesmíru, a najmä opačnému pohlaviu. Prečo? Boja sa. Boja sa stratiť svoju samostatnosť, na ktorej im veľmi záleží a ktorú pokladajú za svoju jedinú istotu. Majú strach z toho, že by ich ktosi mohol "odhaliť". Boja sa ukázať svoju vnútornú neistotu, zraniteľnosť, túžbu po partnerovi a ochrancovi. Signál, ktorý vysielajú, je vždy dvojzmyselný -- na jednej strane sú to pekné a inteligentné ženy, ktoré priťahujú mužov, na druhej strane ich odháňajú. Práve preto po nich túžia iba pri prvom stretnutí. Ak je muž, ktorý sa s nimi zoznámi, inteligentný, zväčša zatúži aspoň po priateľstve s takouto osobou. Je to viac intelektuálna než zmyselná rovina. A tak sa dokonalá žena zmení na dokonalú priateľku. Vyznie to neuveriteľne, ale aj v Hollywoode majú problémy! Tamojší psychiater, Dr. Martin Grotmann, tvrdí, že deväť z desiatich jeho
pacientok sú výnimočne krásne ženy! Z tých deviatich je zasa osem osamelých, nešťastných a deprimovaných. Je pravda, že krásne ženy sú odsúdené na večný boj s agresívnymi, nudnými mužmi, so závisťou svojich priateliek, nenávisťou svojich kolegýň. Príklad? Nech len krásavica skúsi nadriadenému povedať -- nie!
Je jedno, či ide o služobnú cestu alebo o pozvanie na večeru. Keby "nie" povedala jej menej krása spolupracovníčka, nestalo by sa nič. Krásne nie vyznieva ako pohŕdanie, kontroly na pracovisku hustnú, až je napokon situácia na nevydržanie.

Krása ako bumerang
Aj v manželstve sa krása mení na bumerang. Akýkoľvek milý úsmev v spoločnosti sa neraz mení na smršť výčitiek partnera. Ak sa žena rozhodne "podrobiť", vyhovieť požiadavkám partnera, čoskoro zistí, že ju celkom izoloval od okolitého sveta. Žiarlivosť. Pýtate sa, prečo by sa práve krásne ženy mali vydávať za takýchto partnerov? Prečo by mal toto byť práve ich osud? Vysvetlenie je veľmi jednoduché: okolo atraktívnych žien sa zväčša krútia nemenej atraktívni muži. Tí, ktorí sú "len o trochu krajší od čerta", sa k nim radšej ani len nepriblížia. Krásny muž pritom zväčša býva na tom psychicky oveľa horšie než krásna žena. Stáva sa pyšným, nedokáže reálne odhadnúť svoje skutočné možnosti, čoskoro všetko spája so sexom. Navyše, mužská krása má dlhšiu trvácnosť než ženská. O päťdesiatnikovi sa môžu rozprávať bájky, o päťdesiatničke iba to, že "na svoj vek ešte stále vyzerá veľmi dobre". S pribúdajúcimi rokmi sa jej teda krása opäť vypomstí. Jej večne šarmantný partner jej bude vyhadzovať na oči každú vrásku...

Otrokyňa vlastnej krásy
Postupne sa krásna žena stáva otrokyňou svojho imidžu. Je zvyknutá na zvedavé pohľady, na komplimenty. Byť krásnou je pre ňu povinnosť, číra nevyhnutnosť. Keď však na okamih zostane mimo centra pozornosti, chápe to ako zradu. Po čase zasa nedokáže rozoznať, kto jej vlastne všetky tie slová plné uznania a chvály vraví. Veď množstvo z tých, ktorí ju obklopujú, jednoducho klame. Krásky zrazu pochopia, že ich do divadla, na operu, na večierok pozývajú len preto, čo má nasledovať neskôr. Táto facka od života ich zvyčajne zlomí a zostávajú samy. A predsa by bola hlúposť tvrdiť, že krása je človeku iba na obtiaž. Pekné dievča si skôr nájde zamestnanie či životného partnera, hoci s tým súvisia všetky spomínané komplikácie. Krása však nie je dar od boha. Svoje priložil aj diabol. Príťažlivým ženám sa spočiatku darí veľmi dobre, okolie ich rozmaznáva. Žijú v presvedčení, že život je oveľa lepší než naozaj je. Prestávajú bojovať. A keď potom prídu prvé vrásky, čaká ich šok. Nedokážu úprimne komunikovať a odovzdať sa, čo sa neraz končí tragicky. Stačí spomenúť Marylin Monroe. Krásavice bývajú sebecké, čo ich naučí vždy priaznivo naklonené okolie. Nemávajú úprimných priateľov -- závisť urobí svoje a žiarlivosť to dokoná. Mnohí ich navyše pokladajú za prázdne bytosti. Do očí udiera fyzická krása, na skúmanie ich vnútra nezostáva čas. Ľudia stavajú krásavice na piedestál, nosia ich na rukách, ale rovnako rýchlo na ne aj zabúdajú. Keď spadnú z trónu, nemá ich kto zdvihnúť.

Nechcú vás?
Pýtate sa, prečo sa vám nedarí upútať mužskú pozornosť? Možno patríte
medzi nádherné ženy, ktorých sa muži boja. Alebo je pes zakopaný niekde
inde?

"Nikto ma nemá rád!" Poznáte ten vzdych? A keď sa pozriete do
zrkadla, vidíte peknú ženu. Oveľa škaredšie dokázali zlámať srdcia
mnohým mužom, len vám sa akosi nedarí. Čo s tým?

Čo ak si vás obzerajú, len vy si to nevšímate?
Čo pre vás znamená dvorenie mužov? Pravda je, niektorí majú štýl --
prinášajú svojim vyvoleným kytice kvetov, telefonujú každých päť minút,
ohlupujú ich vyznaniami lásky. Väčšina sa však uspokojí s ledva
postrehnuteľným úsmevom, pohľadom alebo ledabolo prehodenou vetou.
Mnohí sa totiž hanbia a nechcú, aby ich ktosi odmietol. Takže, ak
nedostanú na svoje znamenia odpoveď, stiahnu sa. Skúste si všimnúť, či
sa vo vašom okolí nepohybuje práve takýto hanblivý muž.

Čo ak sa podvedome bojíte lásky?
Hanblivosť nemusí byť váš problém. Ste otvorenejšia než väčšina vašich
priateliek, ale keď sa medzi ním a vami začne rozvíjať čosi hlbšie,
dáte sa na útek. Zrazu ste ako ľad. On nechápe, veď vás spoznal ako
šarmantnú bytosť, a postupne sa tiež dáva na ústup. Prečo? Možno vás
prísne vychovávali v rodine, alebo vám stále opakovali, že muži sú
zlosynovia. Porozmýšľajte. Ak sa naozaj bojíte lásky, treba sa poradiť
s psychológom.

Čo ak ste príliš hanblivá?
Nikdy sa neusmievate, sotva k vám dakto podíde, už zazeráte. Keď ste v
spoločnosti, utiahnete sa do seba. Hanblivosť síce mužov priťahuje, ale
ak jej je priveľa, jednoducho im zmiznete spred očí. A čo potom,
ak je rovnako hanblivý aj on? Nemá zmysel sa znásilňovať, ale mali by
ste si vyberať spoločnosť, ktorá vám je blízka, aby ste sa dokázali uvoľniť.

Čo ak o všetkom chcete rozhodovať sama?
Chlap -- nechlap, iniciatívu vždy beriete do svojich rúk. Vy
rozhodujete, kedy sa stretnete, vy všetko plánujete. Nedokážete sa
uvoľniť, nedokážete byť spontánna, nedopustíte, aby aspoň o čomsi
rozhodol on. Ste typickým príkladom toho, ako sa správajú ženy, ktoré
vyrastali v rodine plnej konfliktov. Skúste sa uvoľniť -- ak necháte
veci bežať samospádom, nič zlé sa nestane. Naopak!

Čo ak vás pokladajú za "naivné dievčatko"?
Možno nakupujete v nesprávnych obchodoch. Možno ste si nevšimli, že
detské veľkosti už dávno nie sú lacnejšie než ženské. A možno je to vo
vašom správaní. Možno sa muž vo vašej prítomnosti cíti ako na
prechádzke s priateľkou, ktorá pozná svoje "hranice". Skúste tie
hranice raz prešvihnúť, aspoň vás bude mať kto správne ovplyvňovať.

Čo ak ste príliš upätá na svoje priateľky?
Samozrejme, priateľky sú veľmi dôležité, dokážu všetko správne
komentovať a schuti sa na všetkom zasmiať, je teda s nimi zábava.
Povedzte však, ktorý muž by si trúfol vstúpiť do takéhoto kolektívu?
Neradíme vám, aby ste zabudli na svoje priateľky. Ak však zistíte, že
sa na vás ktosi z boku pozerá, môžete sa od nich na chvíľu odpútať.
Na tú chvíľu, ktorú on môže využiť, aby sa k vám dostal!

Čo ak máte zlú taktiku?
Skrývate svoju inteligenciu veriac, že muži dávajú prednosť
"blondínkam"? Myslíte si, že je lepšie predviesť sa v svetle utiahnutej
bábiky? Chyba! Ak sa štylizujete do správania kohosi iného, vysielate
celkom opačné signály. Práve váš spôsob komunikácie a správania dáva čo-to tušiť o vás. Prípadných záujemcov to odplaší -- sami nevedia, ako by sa mali správať. Správajte sa prirodzene. Aspoň vám to raz nikto nebude môcť vyčítať!