23.12.2008, 00:00

Muž, pre ktorého sa stalo lyžovanie aj biznisom

Vzťah k lyžovaniu objavil už v mladosti. Dokonca sa mu venoval aktívne a pretekal za bratislavskú klub Červená hviezda. Podnikateľ z hlavného mesta Boris Kollár si lyžovanie vybral aj za svoj biznis. "Mojím hlavným biznisom sú lyžiarske svahy. Je pre mňa krajšie sa na podnikanie pozerať zo svahu na horách ako z kancelárie," tvrdí pre HN Kollár.

V seriáli HN vám predstavujeme biznismenov, ktorí investujú do nášho športu. V sedemnástej časti majiteľ viacerých lyžiarskych stredísk Boris Kollár.

Vzťah k lyžovaniu objavil už v mladosti. Dokonca sa mu venoval aktívne a pretekal za bratislavský klub Červená hviezda. Podnikateľ z hlavného mesta Boris Kollár si lyžovanie vybral aj za svoj biznis. "Mojím hlavným biznisom sú lyžiarske svahy. Je pre mňa krajšie sa na podnikanie pozerať zo svahu na horách ako z kancelárie,“ tvrdí pre HN Kollár.

Lyžovanie ako biznis
Milionár je momentálne "pánom svahov“. Vlastní viacero lyžiarskych stredísk a areálov. Najmä ten na Štrbskom Plese, kde je považovaný za záchrancu skokanských mostíkov a tohto športu u nás. Do ich opravy totiž investoval desiatky miliónov.
Kollár sa k tomuto "zimnému biznisu“ dostal na začiatku 90. rokov, keď investoval do strediska na Donovaloch a prevádzkuje ho cez svoju spoločnosť 1. Tatranská už sedemnásť rokov. "Keď som to kupoval, tak som si najprv myslel, že to bolo z nostalgie z detstva. Neskôr som však pochopil, že je to biznis. Najprv boli tie svahy ako doplnok k hotelovému komplexu, ale zistil som, že je to opačne a dajú sa na tom zarobiť peniaze,“ vysvetlil Kollár. Ten študoval na gymnáziu na Ulici Červenej armády a pokúšal sa dostať sa aj na právo.
Okrem lyžiarskeho biznisu prešiel v minulosti viacerými oblasťami. Okrem 1. Tatranskej mu patrí aj komerčné Fun rádio. "Vlastniť rádio je taktiež zaujímavý biznis. Jeho hodnota je zhruba pol miliardy korún. Ale môžem povedať, že to, čo ma najviac baví, je práve investovanie do zimných stredísk a športov,“ tvrdí Kollár, ktorý je aj vlastníkom viacerých nehnuteľností.

Cieľom je Svetový pohár
Investovanie do lyžiarskeho športu považuje vzhľadom na svoj biznis za normálne. Podporuje viacero lyžiarskych klubov, okrem skokanov prispieva aj na sánkovanie. "Je to pre mňa logické, ak žijem z lyžovania a som v tomto biznise, tak sa obracajú na mňa ľudia zo zimných športov. Ak by som vlastnil, povedzme, aquapark, tak by som nemal problém sponzorovať plavcov,“ hovorí.
A prečo sa rozhodol obnoviť u nás skoky na lyžiach? "Je mojím cieľom vrátiť k nám Svetový pohár v skokoch na lyžiach. Museli sme niečo urobiť, aby tie mostíky na Štrbskom Plese neschátrali a aby zostal tento šport zachovaný.“ Pre neho však investovanie do športu biznis nie je. "To určite nie. Nemám ani spočítané, koľko do toho investujem. Rozhodujem sa emotívne,“ tvrdí Kollár. Spočítaný má však svoj "lyžiarsky biznis“.
Ten je pre neho ziskový. "Záleží, z akého pohľadu to beriete. Na jednej strane nemám firmu s miliardovým obratom, na druhej strane tým, že sa každý rok rozširujeme, tak náš zisk stúpa. Pohybujeme sa niekde okolo sto miliónov ročne.“

Time-out Borisa Kollára
- zaujímajú ho ťažké osudy ľudí, ktorých sa snaží podporovať a prispieva aj na rôzne zdravotnícke projekty
- celú zimu trávi na horách a nevynechá žiadnu možnosť lyžovať na svahoch
- je spolumajiteľom Fun rádia a areálu FIS na Štrbskom Plese

Prečítajte si aj:

Rád sa pozerám na svoj biznis zo svahov

Pre bratislavského milionára je lyžovanie spojené so zábavou a biznisom. Nikdy nemal ambíciu vlastniť nejaký klub v kolektívnych športoch, odmalička mu učarovali predovšetkým zimné športy. Okrem toho, že je vlastníkom lyžiarskych svahov, podporuje aj viaceré lyžiarske kluby.

Investovať do futbalu? To nie je nič pre Kollára

Na otázku, prečo si Boris Kollár vybral investovanie do lyžovania pred populárnejšími športmi, ako sú na Slovensku hokej či futbal, vám podnikateľ odpovie jasne. „Vychádzam z toho, že sa nájde veľa ľudí, ktorí budú dávať peniaze na futbal či hokej. Ale nenájde sa takmer nikto, kto podporí skokanov, bežcov či slalomárov,“ hovorí pre HN.