07.04.2016, 00:00

Prvý a druhý pilier majú rozkladať riziká

Vek odchodu do dôchodku sa bude postupne zvyšovať. Už dnes odchádzajú do penzie 62-roční a tiež tí, ktorí si začali na dôchodok šetriť v druhom pilieri. Ako to ovplyvní budúcich penzistov, hovorí expert na starobné dôchodkové sporenie Miroslav Kotov z Allianz – Slovenská d.s.s.


Ako sa budú krátiť dôchodky z I. piliera tým sporiteľom, ktorí sú v druhom pilieri od začiatku a v tomto roku dosiahnu 62 rokov? Ako to bude ďalej s krátením dôchodku z prvého piliera?

Miera krátenia prvopilierového dôchodku závisí od toho, akú časť svojich celoživotných odvodov sporiteľ presmeroval do druhého piliera. Dôchodky prvých sporiteľov za predpokladu, že len do prvého piliera platili 30 rokov a ďalších desať rokov do oboch pilierov, budú krátené rádovo o 10 percent. Tak, ako sa bude predlžovať lehota pobytu v druhom pilieri, bude miera krátenia z prvého piliera narastať. Cieľový stav krátenia u sporiteľov, ktorí boli celý pracovný život v oboch pilieroch a pri očakávaných odvodoch do druhého piliera 6 percent z celkových 18 percent, bude krátenie ich prvopilierového dôchodku na úrovni okolo 30 percent.

Životné poisťovne už určitý čas vyplácajú dôchodky z druhého piliera. Hovorí sa, že dôchodky ľudí, ktorí sa zapojili do II. piliera sú nízke v porovnaní s tými, ktorí ich v rovnakom čase začali poberať len z I. pi

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.