02.07.2015, 00:00

Investičná hviezda môže vzísť aj z lokálneho trhu

Aj lokálny kapitálový trh má význam podobne, ako nižšia futbalová liga, hovorí pre HN Róbert Kopál, riaditeľ Asociácie obchodníkov s cennými papiermi.

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi oslávila 20 rokov. Čo sa vám za toto obdobie podarilo a čo nie?
Bol by to dlhý zoznam, uvediem aspoň po jednom príklade. Bohužiaľ sa nám nepodarilo posunúť domáci kapitálový trh na vyšší level, roky prešľapujeme takmer na mieste. Na druhej strane si myslím, že aj vďaka výraznej angažovanosti asociácie nemáme jediný prípad zlyhania obchodníka s cennými papiermi, ktorý by musel sanovať Garančný fond investícií. To by malo ďalšie výrazne negatívne dôsledky na fungovanie obchodníkov s cennými papiermi na domácom trhu. Hlavnou výzvou asociácie bolo, je a dlho bude podporovať rozvoj domáceho kapitálového trhu. Aj keď sa to veľmi často javí ako misssion impossible, inej cesty niet.

Snímka: archív respondenta

Pozrime sa teda na dnešný kapitálový trh. Aké sú jeho špecifiká? Kam sa uberá?
Ak by som hovoril o globálnych kapitálových trhoch ako o špecifiku dnešnej doby, možno viac ako kedykoľvek v minulosti sa dá hovoriť o čoraz komplikovanejšej predikcii budúceho vývoja. Riziká vyplývajúce z globálnej nerovnováhy narastajú do rozmerov, ktoré sme v minulosti nepoznali. Čiže na jednej strane nám narastajú skryté riziká, na strane druhej súčasná éra extrémne lacných finančných zdrojov, reprezentovaných nízkymi až takmer nulovými úrokmi, núti čoraz väčšiu skupinu investorov vstupovať chtiac-nechtiac na globálne kapitálové trhy. Čo z toho bude rezultovať, ukáže až budúcnosť. Otázka je, ako dlho to bud

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.