21.10.2014, 00:05

Splatili ste úver za neplatiča? Dostaňte svoje peniaze späť

Požiadal vás niekto z rodiny, aby ste mu ručili za úver? Dobre si to rozmyslite. Ak dlžník prestane banke platiť, na rade ste vy.

Ručiteľ musí totiž počítať s tým, že v prípade neschopnosti dlžníka splácať pôžičku sa banka obráti na neho. Ten, kto ručí, musí totiž už od začiatku spĺňať rovnaké kritériá ako dlžník. „Musí byť schopný samostatne splácať úver,“ uvádza Marína Masárová, hovorkyňa Tatra banky.

Ručiteľov však môže byť aj viac, delenie splácania záväzku závisí od dohody. „V prípade potreby však banka nerobí rozdiel a vymáha od každého plnú sumu,“ dodáva Masárová.

Môžete prísť o majetok

Ak príde k najhoršiemu a banka dá návrh na exekúciu, exekútor postupuje voči dlžníkovi aj voči ručiteľovi rovnocenne. „To teda znamená, že vymáha pohľadávku od toho z dlžníkov, ktorý má príjem alebo iný majetok na úhradu dlžoby,“ vysvetľuje Stanislava Kolesárová zo Slovenskej komory exekútorov. „Môže nariadiť zrážky zo mzdy alebo z iného príjmu, môže prikázať pohľadávku odpísaním z účtu v banke, môže predať hnuteľné vec

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.