13.01.2014, 18:44

Školenia, umenie, startupy. Do tých by investovali slovenskí podnikatelia

1 000, 10 000 a 100 000 eur. Toľko sme fiktívne ponúkli slovenským investičným mágom. Zaujímalo nás totiž, ako by s nimi naložili čo najefektívnejšie.
A výsledok? Pri sume 10 tisíc vyhralo na plnej čiare vzdelanie. Čo by urobili s vyššími čiastkami?

„Ak by som mal iba 10-tisíc, skúsil by som ich investovať do seba. Buď na školenia alebo naučenie sa skillu, ktorý som vždy chcel vedieť a môže mi pomôcť. Alebo by som sa nimi zavrel na pol roka a nerobil nič iné, iba skúsil rozbehnúť svoje vlastné podnikanie. Ktoré by ma bavilo a, samozrejme, by mi ich neskôr vrátilo,“ hovorí Michal Truban, spolumajiteľ Websupportu.

Čiastku 100 tisíc by zase jednoznačne vložil do startupov. „V tomto svete sa pohybujem, viem ako funguje a rozumiem mu. Rozmýšľal by som nad dvoma spôsobmi. Buď o vzdialenej investícii cez angellist.co alebo microventures.com. Vybral by som 2 – 5 startupov ktoré poznám, majú zaujímavú trakciu a zaujímavých co-investorov, alebo ľudí okolo seba,“ vysvetľuje Truban.
Ako druhú možnosť uvádza to, že by ich vložil do niektorého z vlastných ďalších startupov v BlackSlide.com. „S týmito startupmi síce musíte aj trošku pracovať, ale investíciu máte viac pod kontrolou a viete ju svojim úsilím stále ovplyvňovať,“ dodáva Truban.