30.09.2013, 18:11

Top otázky a odpovede o hypotéke pre mladých

Čo by ste mali vedieť, prv než si budete vybavovať dotovanú hypotéku pre mladých.

Musím spĺňať vekovú podmienku počas celého obdobia čerpania hypotéky pre mladých, alebo len pri jej schválení?
Nárok na hypotéku so štátnym príspevkom pre mladých majú záujemcovia vo veku od 18 do 35 rokov. Rozhodujúci je vek žiadateľa (resp. manželov, viacerých spoludlžníkov) ku dňu podania žiadosti o hypotekárny úver. Posledný deň, kedy možno podať žiadosť, je deň 35. narodenín.

Ak dostanem zvýhodnenú hypotéku, musím si fixovať výšku úroku na celých päť rokov, alebo môžem aj na kratšie obdobie?
Úrokovú sadzbu pri hypotéke so štátnym príspevkom pre mladých si môže klient zafixovať na ľubovoľné obdobie podľa ponuky banky. Je len na klientovi, či si zvýhodnenú úrokovú sadzbu platnú pri poskytnutí úveru chce ponechať celých päť rokov, alebo si zvolí kratšie obdobie fixácie.

Ako v praxi funguje splácanie hypotéky pre mladých so štátnym príspevkom? Je rozdiel v tom, keď banke platím zníženú sumu a keď jej platím normálnu a rozdiel do zníženej mi potom vracia na účet?
Proces je taký, že klient zaplatí banke plnú splátku a následne dostáva v prospech bežného účtu štátny príspevok (2 percentá štátny príspevok a 1 percento príspevok od banky). Príspevok banky dostáva vo formezníženej úrokovej sadzby o jedno percento ročne.

Kedy vznikne nárok na štátny príspevok pre mladých? Schválením hypotéky, alebo zápisom záložného práva na nehnuteľnosť v katastri?
Nárok na štátny príspev

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Súvisiace články