13.01.2015, 00:00

Zbohatnúť zo dňa na deň? Zabudnite

Perpetuum mobile v investíciách ešte nikto nevynašiel, hovorí pre HN analytik Fincentra Peter Világi.

Ako by sa bežný spotrebiteľ s obvyklým rozpočtom mal rozhodnúť, kam investovať?
Všetko by malo vychádzať zo základnej finančnej rezervy, pri ktorej nie je dôležitý výnos, ale rýchla dostupnosť peňazí. Čo je ideálne na vykrytie dlhšej práceneschopnosti, nákladov na opravu pokazeného auta alebo výpadku príjmu pri strate zamestnania. Vhodným produktom na tento účel je vkladový účet v banke. Na druhom konci je dlhodobé sporenie na dôchodok. Tu majú potenciál najvyššieho výnosu akciové fondy. Odporúčal by som voliť fondy s globálnym zameraním. Tým pádom má portfólio manažér fondu  voľné ruky pri výbere trhov s najväčším rastovým potenciálom. A všetko medzi tým je strednodobé sporenie či investovanie na rôzne účely ako rekonštrukcia bývania, na ktoré sa dá využiť stavebné sporenie.

Ktoých chýb sa bežní spotrebitelia pri investovaní dopúšťajú?
Ak hovoríme o sporení, tak momentálne vnímam ako najväčšie riziko do budúcnosti to, že si zhruba 60 percent ľudí nesporí na dôchodok. Hlavne živnostníci s minimálnymi odvodmi by si mali sporiť čo najviac, pretože ich čaká veľmi nízka penzia. Okre

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.