25.06.2015, 13:35

Varšava? To je mesto biznisu a kreativity

Ešte pred niekoľkými rokmi bolo hlavné mesto Poľska mestom s obrovským omeškaním,

Varšava ešte prednedávnom zaostávala v rozvoji infraštruktúry, čo bolo výsledkom dejín mesta a pasivity vtedajších úradov. Aj preto sa varšavský magistrát už niekoľko rokov sústreďuje na investície, ktoré zlepšujú kvalitu života. Každý piaty zlotý, vynaložený z mestského rozpočtu, bol určený na veľké investície, akými sú výstavba a modernizácia ciest, nové autobusy a električky, výstavba metra, ale aj na menšie investície, akými je rekonštrukcia námestí a historických pamiatok vrátane Kráľovskej cesty. Spolu bolo od roku 2007 z rozpočtu mesta, zo štátneho rozpočtu a z eurofondov do Varšavy investovaných približne 34 miliárd zlotých, čo je v prepočte zhruba 8,5 miliardy eur. Obrovskú zmenu Varšavy vidia nielen obyvatelia, ale aj investori, ktorí tu s čoraz väčšou chuťou otvárajú svoj biznis a platia dane.

Podnikateľský inkubátor

Tvoríme také mesto, s ktorým investori spájajú svoju budúcnosť. Preto vznikne práve vo Varšave Google Campus, centrum podpory technologických startupov. Je to tretí – po Londýne a Tel Avive – Google Campus na svete.
Avšak Varšava podporuje aj tých, ktorí sa rozhodli sami podnikať. Pre nich mesto vytvorilo podnikateľský inkubátor Smolna.
Veľkú úlohu v rozvoji Varšavy hrajú eurofondy. Od vstupu Poľska do Európskej únie v roku 2004 Varšava vďaka ich aktívnemu získavaniu dokázala veľa dosiahnuť. Mesto sa môže pýšiť moderným vozňovým parkom verejnej dopravy, novou druhou linkou metra, modernými centrami vedy a kultúry, akým je napríklad Centrum vedy Kopernik. Varšava z eurofondov vyčerpala spolu vyše 2 miliárd eur.

Áno, infraštruktúra, stavby a verejná doprava, obzvlášť ekologická, sú dôležité. Sú tiež prostriedkom na dosiahnutie cieľa, ktorým je moderné mesto príjemné pre život. Také mesto sa stavia spoločnými aktivitami obyvateľov, samosprávy a miestnych firiem. Na aktivity tohto druhu sa sústreďuje čím ďalej, tým viac pozornosti a aj finančnej podpory. Podporou sú aj Varšavské dni inovácií, ktoré sú organizované v júni a sú zamerané na inovácie podnikania.

Mesto biznisu

Varšava tak postupne oprávnene ašpiruje na titul jedného z kľúčových centier biznisu. V reporte FDI „Európske mestá a regióny budúcnosti 2012/2013“ získala v hodnotení priaznivej klímy pre biznis vysoké 4. miesto. Navyše, podľa hodnotenia spoločnosti PWC a Urban Land Institute „Emerging Trends in Real Estate Europe 2014“, sa Varšava v rebríčku najatraktívnejších komerčných nehnuteľností umiestnila na 11. mieste a zostáva tak, ako už po niekoľko rokov, lídrom v strednej a vo východnej Európe.  

Nechýba kreativita a peniaze

Hlavné mesto Varšava, to je aj metropola s významným potenciálom na poli kreativity. Nachádzajú sa tu sídla všetkých médií s celopoľskou pôsobnosťou, štátne a vedecké ustanovizne a vysoké školy, ale, samozrejme, aj kultúrne inštitúcie: divadlá, múzeá a historické pamiatky. Tieto danosti spôsobujú, že hlavné mesto Varšava podporuje veľké množstvo projektov zameraných na tvorbu inovácií, podnikania a kreatívneho priemyslu, takých ako Centrum kreativity Targowa 56, projektov podpory podnikania, ako sú Creative Poland, Cross Innovation, alebo European Creative Cluster Lab a Creative Mixer.

To v synergii s dynamickou Burzou cenných papierov Varšava, na ktorej možno získavať financie pre podnikanie na hlavnom trhu, alebo na trhu New Connect, určenom práve malým a stredným firmám, vytvára priaznivú atmosféru na rozvoj podnikania európskych a svetových firiem.

Autor: hl. m. Varšava