21.04.2015, 00:05

Vek rozhodne, ako narábať s úsporami na dôchodok

Správne investované vlastné úspory vám môžu zaručiť príjemnú starobu, radí Ivan Sujan zo spoločnosti Fincentrum.

23-ročný muž, prvé zamestnanie, čistý mesačný plat: 400 eur
Pri mladých ľuďoch, dokonca aj pri človeku v prvom zamestnaní je silný predpoklad, že počas produktívneho veku bude jeho priemerný príjem vyšší ako ten aktuálny. Jednoznačne odporúčam využiť II. pilier a zvážiť aj rizikovejší indexový fond. Keďže ide o mladého človeka, ktorého demografická kríza zasiahne v plnej sile, jednoznačne odporúčam aj individuálne sporenie. Do dôchodku má mladý človek viac ako 40 rokov, preto by som sa nebál dynamického –  akciového podielového fondu. Ak by si dokázal odložiť napríklad 30 eur mesačne, nasporiť by si mohol aj viac ako 80 000 eur. Počas života, ako mu bude rásť príjem, by som mu odporučil zvyšovať si platbu do sporenia. Do dôchodku by si tak vedel pripraviť bez problémov aj 150 000 eur.

25-ročná podnikateľka, priemerný mesačný zisk z podnikania 500 eur
Vzhľadom na nízky vek opäť vidím veľký význam v II. pilieri. Ako podnikateľke by som jej však neodporúčal III. pilier, keďže podnikateľka nemá

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Súvisiace články