28.10.2014, 00:00

Naše zjazdovky chceme spojiť s Talianskom

Vysoké Tatry by mali skĺbiť turizmus a národný park, tvrdí pre HN člen dozornej rady TMR Igor Rattaj.

S ochranármi si na stretnutiach do náručia nepadáme, no vieme si stanoviť určité pravidlá, hovorí Rattaj, člen dozornej rady najväčšieho slovenského developera, ktorý v súčasnosti v Tatrách pôsobí - spoločnosti Tatry mountain resorts (TMR).

Za uplynulý rok ste veľa investícií do Tatier nepriniesli. Čo sa stalo?
Spomalili sme, ale myslím, že zásadné veci sa už zrealizovali a ani v krátkodobom horizonte neplánujeme masívne investovať. V princípe sú už iba dve veci, ktoré by sa mali dokončiť, lanovka z Krúpovej na Kosodrevinu a v Tatranskej Lomnici v lokalite Botanická záhrada – Štart.

V lete ste však predstavili ambiciózne plány na nové lanovky v Starom Smokovci. Jednu, ktorá by ho spojila s Tatranskou Lomnicou, a druhú, ktorá by smerovala z Jakubkovej lúky pod Slavkovský štít.
Je to hodená rukavica do diskusie. Starý Smokovec ako taký nemá veľký ekonomický zmysel. Keď sa chce osada rozvíjať, na čo mesto mimochodom aj tlačí, musí sa efektívne prepojiť s Lomnicou. A jediný rozumný spôsob je, aby sa z Hrebienka urobila la- novka na Skalnaté pleso. Dnes už existujú technológie, ktoré to vedia urobiť bez zásadného zásahu do doliny. S minimom podpier a úplne vo vzduchu. Nemyslím si, že by to bol až taký veľký zásah do prírody.

Mestskí poslanci to však neodsúhlasili.
Nestopli to úplne. Ani sme nepredpokladali, že sa to schváli na prvýkrát. Skôr sa otvorila diskusia, ako by sa to malo a mohlo urobiť. A poslanci sa k tomu chcú vrátiť. Nie je to však smrteľne dôležitá záležitosť. Keď mesto Vysoké Tatry hovorí, aby sme investovali v Smokovci, pretože chátra, my hovoríme áno, dá sa to, len sa musí prepojiť s Lomnicou.

A čo panoráma, ktorú by ste lanovkou narušili?
Nemyslím si, že by sa tak stalo. Všetko je však na diskusiu. Lanovka nepôjde cez chránenú dolinu, ale iba ponad ňu. Podstatnou vecou je, že sa nebude musieť realizovať výrub lesa a kosodreviny pod samotnou lanovkou, nakoľko pôjde o najmodernejší 3S systém použitý napríklad aj na olympijských hrách v Soči.


Čo dnes nájdete v prílohe Investície do regiónov na tému Prešovský kraj

- rozhovor s Igorom Rattajom, členom dozornej rady Tatry mountain resorts
- príbeh drobného podnikateľa od Svidníka, ktorý odmietol eurofondy pre byrokraciu
- ako sa menili naše veľhory v rokoch 1994, 2004, aké sú dnes a čo ich čaká v budúcnosti
- TOP zamestnávateľov v Prešovskom kraji
- ako Prešovský kraj dopláca na slabú infraštruktúru a málo odborníkov

 

Špecializovanú prílohu nájdete v dnešných tlačených HN.
Alebo si môžete jednoducho objednať pdf vydanie (aktuálne v deň vyjdenia, t. j. v utorok 28. októbra 2014) cez SMS na váš mail  TU.

Staršie čísla HN v pdf formáte na stiahnutie nájdete tu.

Celý rozhovor s Ivanom Rattajom nájdete tu.
Príbeh podnikateľa od Svidníka nájdete tu.
Ako sa menili a menia naše veľhory, nájdete tu.
Ako sa Prešovský kraj „trápi“ s dopravou a nezamestnanosťou, nájdete tu.