15.11.2004, 00:00

Drahé kovy reagujú na slabý dolár

Drahé kovy reagujú na slabý dolár, základne črty vývoja na komoditných trhoch v minulom týždni.

Decembrový kontrakt zlata, s ktorým sa obchoduje na burze COMEX v New Yorku, dosiahol v 46. týždni svoje kontraktné maximum. Ukazuje sa, že pri súčasných cenách ropy a slabom dolári sa zlato stalo atraktívnou investičnou alternatívou pre investorov na celom svete. Zvýšený záujem o žltý kov spôsobil, že zlato sa bez problémov dostalo nad úroveň 430 dolárov za trojskú uncu a momentálne sa nachádza na svojom 16-ročnom maxime.
V pondelok 8. 11. sa s drahými kovmi obchodovalo zmiešane. Po vyjadrení prezidenta ECB Jeana-ClaudaTricheta o príliš prudkom posilňovaní sa eura oproti doláru, sa zhodnocovanie eura nakrátko zastavilo. Pod jeho vplyvom mierne klesla cena zlata a oslabila sa aj platina. Striebro a meď sa udržali v zelených číslach. Zlato sa obchodovalo v úzkom pásme 2,7 bodu. Trh otvoril na úrovni 432,8 dolára a v priebehu seansy sa dostal na maximálnu dennú úroveň 434,6 dolára za uncu. Zatváracia cena bola na úrovni 433,4 dolára. V utorok 9. 11. sa zlatu znova darilo a posunulo kontraktné maximum na úroveň 437,5 dolára. Obchodné pásmo sa rozšírilo na 4,3 bodu a trh sa zatvoril pri cene 436,2 dolára. V stredu 10. 11. trh sa v úvode obchodovania mierne oslabil. Neskôr sa posilnilo euro a trh sa vrátil do zelených čísiel. Zlato reaguje aj na ropu, ktorá sa naďalej oslabuje a jej cena na svetových burzách klesla na najnižšiu úroveň za posledných 7 týždňov. Nižšie ceny na trhu podporil hlavne očakávaný nárast zásob ropy a jej produktov v Spojených štátoch. Pokles cien podporuje aj vysoká ponuka čierneho zlata od organizácie OPEC a nadpriemerne teplé počasie v USA. Investori pri zlate zaujali vyčkávacie pozície pred zverejnením dôležitých makroekonomických čísel v USA. Nepriaznivé ukazovatele totiž môžu otvoriť zlatu cestu ku kľúčovým úrovniam 440 až 450 dolárov za trojskú uncu. Žltý kov sa mierne posilnil aj vo štvrtok a profitoval tak z oslabujúceho sa amerického doláru. Cena zlata atakovala technickú úroveň 440 dolárov za trojskú uncu po tom, ako sa v piatok dolár oslabil na svoje nové historické minimum oproti euru po uverejnení makroekonomických správ z USA.
Na mesačné maximum sa dostala aj cena novembrového kontraktu medi. Vysoké ceny medi má na svedomí hlavne slabý dolár, vývoj ekonomiky v USA a nepokoje v Čile, ktorá je dôležitým producentom tohto kovu. V prípade stávok v čílskych baniach a prerušenia dodávok by sa mohla cena medi vyšplhať ešte vyššie.