05.11.2004, 00:00

Hrozba konfliktu hýbe cenou kakaa

Hrozba občianskej vojny hýbe cenou kakaa. Kakao, s ktorým sa obchoduje v Londýne aj v New Yorku, sa momentálne nachádza pod vplyvom fundamentálnych správ z Pobrežia Slonoviny.

Kakao, s ktorým sa obchoduje v Londýne aj v New Yorku, sa momentálne nachádza pod vplyvom fundamentálnych správ z Pobrežia Slonoviny. Táto africká krajina je najväčším svetovým producentom tejto komodity. Hlavný svetový trh s futures na kakao je na newyorskej burze CSCE, ale investori veľmi pozorne sledujú aj dianie na londýnskej LIFFE. Tieto trhy sa zvyknú pohybovať rovnakým smerom, ale časový posun medzi týmito dvoma miestami spôsobuje, že trh v New Yorku, ktorý sa otvára o 14.00 hod. SEČ, reaguje na dopoludňajšiu seansu v hlavnom meste Anglicka. Londýnske kakao je denominované v librách a investorom, ktorí majú svoje účty vedené v dolároch, sa cena prepočítava podľa aktuálneho kurzu dolára oproti libre. Newyorské kakao sa v súčasnosti obchoduje blízko ceny 1 500 dolárov za tonu, ale investori majú v čerstvej pamäti vysoké ceny z konca roku 2002, keď sa cena vyšplhala až k úrovniam okolo 2 400 dolárov za tonu. Rekordné ceny boli spôsobené občianskou vojnou na Pobreží Slonoviny. Úroda kakaových bôbov sa dopravuje do prístavov, kde sa cez terminály nakladá do lodí, ktoré prevezú náklad na miesto určenia. Doprava kakaa teda závisí od toho, či sú producenti schopní dodať svoju úrodu do prístavov. Počas poslednej občianskej vojny boli zablokované prístupy a cesty k pobrežným terminálom, čo spôsobilo kolaps v dodávkach kakaových bôbov a cena sa vyšplhala do rekordných výšok. V prípade, že by na Pobreží Slonoviny vypukli občianske nepokoje, sa môže cena kakaa na svetových burzách rýchlo dostať do blízkosti maximálnych úrovní.
Súčasná situácia na Pobreží Slonoviny je pritom napätá. V posledných týždňoch ju zhoršoval štrajk producentov kakaa, ktorí s vládou rokovali o zlepšení svojich podmienok. Požadovali zvýšenie výkupných cien kakaových bôbov a zníženie exportných daní na vývoz kakaa. Počas štrajku sa cena kakaa na burzách zvýšila asi o 100 bodov, ale podľa posledných správ bol už štrajk zrušený. Oveľa vážnejšie však pôsobí fakt, že rebeli otvorene vystúpili proti vláde a reálne hrozí nebezpečenstvo opätovného vypuknutia občianskej vojny. Okamžite po zverejnení týchto informácií sa trhy prudko rozkývali a londýnske kakao sa v priebehu niekoľkých minút posilnilo o viac ako 30 bodov. Obchodníci s kakaom a investori na burzách s napätím očakávajú najbližší vývoj na tejto komodite.