Nemecká vláda na čele s kancelárom Gerhardom Schröderom pochybuje o objektívnosti medzinárodných ratingových agentúr pri hodnotení úverovej schopnosti nemeckých firiem. Z tohto dôvodu žiada vytvoriť renomovanú európsku ratingovú agentúru, ktorá by znížila vplyv svetových jednotiek Standard & Poor´s (S & P) a Moody´s. Podľa denníka Handelsblatt dôvodom na kritiku bolo zníženie ratingu nemeckého oceliarskeho koncernu Thyssen-Krupp z investičného pásma do špekulačného pásma. Avšak aj koncerny ako je Deutsche Post a Linde sú na zozname firiem, ktorým môže byť takisto znížený rating.
Rozhodnutie agentúry S & P znížiť úverovú bonitu Thyssen-Krupp o dva stupne až na úroveň "Junk", čiže vysokorizikové obligácie, zvýšilo podľa denníka Die Presse potrebu lepšie kontrolovať prácu ratingových agentúr. "Existuje príliš veľká moc v málo rukách," povedal Dietrich Jahn z nemeckého ministerstva financií. "Sila agentúr je v tomto prípade problémom. Nerozumejú našej hospodárskej kultúre," dodáva Joachim Poss, finančno-politický hovorca nemeckej politickej strany SPD. Horšia známka predražuje získavanie kapitálu spoločnosťami, pretože investori požadujú vyššie rizikové prémie. Horší rating môže viesť takisto k tomu, že firma bude expandovať len veľmi pomaly a nebude môcť zvyšovať počet zamestnancov.
Vláda preto plánuje najneskôr do začiatku budúceho roka zabezpečiť spoľahlivosť ratingov prostredníctvom zákona. Konkrétne detaily však odmietla zverejniť. Nutnosť konať zdôraznila aj medzinárodná dohoda týkajúca sa bankového dohľadu Basel II, ktorá vstúpi do platnosti v roku 2008 a predpisuje profesionálny rating aj pre veľké bankové úvery, čo tiež prispeje k zvýšeniu dôležitosti hodnotení ratingových agentúr.
"Najnovšie zníženie ratingu nám robí starosti. Myslím si, že zhoršenie diplomatických vzťahov by mohlo takéto rozhodnutie nepriamo ovplyvniť," povedal Rainer Wend, predseda hospodárskej rady v Bundestagu. Kríza v Iraku totiž viedla počas minulých mesiacov k názorovým rozdielom medzi Nemeckom a USA.
S & P je podľa Handelsblattu znepokojená z diskusií o tom, že zníženie ratingu súvisí s nemecko-americkými vzťahmi. "Nezávislosť S & P je nespochybniteľná," povedal Torsten Hinrichs, vedúci S & P Nemecko. Na požiadavku vytvorenia novej európskej ratingovej agentúry reagoval Paul Taylor z Fitch: "Myslíme si, že by sme to mohli byť práve my." V minulosti stroskotalo vytvorenie ďalšej európskej agentúry na nedostatku akceptácie zo strany investorov a objednávateľov. Vzhľadom na to skončila svoju činnosť v minulom roku aj ratingová agentúra Euroratings, ktorá sa špecializovala na hodnotenie stredne veľkých nemeckých podnikov.