Obchod s nehnuteľnosťami je vo všeobecnosti považovaný za stabilný. K tomu možno prirátať aj vysokú bonitu. Ak však americký trh s nehnuteľnosťami zakopne, mohli by sa americké firmy financujúce stavby dostať do problémov. Dlhá expanzia trhu s nehnuteľnosťami sa očividne blíži k svojmu koncu. Predaj nehnuteľností klesá, dopyt stagnuje, počet exekúcií narastá. Niektorí odborníci sa obávajú, čo sa stane, ak trh s nehnuteľnosťami, ktorý je jedným z posledných ťahúňov amerického hospodárstva, začne mať problémy. William Poole, jeden z členov americkej centrálnej banky, sa obáva, že štruktúra amerického financovania nehnuteľností by mohla v stiahnuť do problémov aj celý finančný systém.
W. Poole upozornil, že zmena trendu by sa mohla dotknúť hlavne dvoch najväčších hypotekárnych spoločností, a to Federal National Mortgage Association (Fannie Mae) a Federal Home Loan Mortgage Corporation (Freddie Mac). Obe tieto sprivatizované spoločnosti spolu so štátnou Government National Mortgage Association (Ginnie Mae) poskytli v treťom štvrťroku 2002 približne 42,5 % celkového objemu súkromných stavebných úverov.
Ako uviedol denník Handelsblatt, tieto tzv. agentúry ponúkajú v mene štátu, ale bez štátnej záruky, výhodné financovanie stavieb. V skutočnosti presúvajú veľké americké komerčné banky veľkú časť svojich hypoték na Fannie Mae a Freddie Mac. Obe spoločnosti sa financujú na finančných trhoch prostredníctvom dlhopisov zaistených hypotékami. Vzhľadom na to, že Fannie a Freddie sú úzko späté s americkou vládou, ich dlhopisy sú považované za rovnako bezpečné ako štátne dlhopisy. Investori vyžadujú len malé úroky. Z toho dôvodu môžu Fannie Mae a Freddie Mac ponúkať nízko úročené hypotéky.
Tento systém sa počas expanzie osvedčil a zároveň s tým rástol aj objem poskytnutých úverov oboch agentúr. Podľa Handelsblattu má v súčasnosti Fannie Mae v portfóliu úvery v hodnote 580 mld. USD a Fredie Mac 517 mld. USD. Trh s ich dlhopismi v súčasnosti dosiahol už úroveň trhu so štátnymi dlhopismi. Podľa W. Poola môže kríza vypuknúť v priebehu niekoľkých dní, dokonca hodín. Finančný dozor sa obáva nízkeho kapitálového zabezpečenia oboch agentúr. Tieto totiž majú oveľa nižšiu mieru vlastného kapitálu ako bežné komerčné banky. Podľa Douglasa Robinsona, hovorcu Freddie Mac, je to v poriadku, pretože agentúry investujú len do amerických hypotekárnych úverov, ktoré sú najistejšou formou investície na celom svete. Obe agentúry však dobrovoľne držia kapitálové krytie na úrovni, ktorá im umožňuje fungovať tri mesiace bez dodatočného zvyšovania na finančných trhoch. Nejasné je však to, či americká vláda v prípade núdze zasiahne, pretože zákonná povinnosť neexistuje.