Úroda kávy sa v poslednom čase na celom svete znižovala. Na cenu však tlačia aj vysoké zásoby. S napätím sa z tohto dôvodu očakáva ďalšia úroda z Brazílie, ktorá by mohla byť nižšia až o 40 %. Ceny surovej kávy sa už odrazili od minuloročného dna, avšak výrazne zvýšenie sa podľa denníka Handelsblatt neočakáva. Spotrebitelia sa môžu obávať výrazného zvýšenia cien len v tom prípade, že by rapídne klesla ponuka. Nemeckí spotrebitelia však aj tak nevyužili historicky nízke ceny. Podľa údajov Nemeckého združenia kávy bol minuloročný odbyt 541 050 ton, čo je 1,5 % pod úrovňou predchádzajúceho roka.
Ako uviedol denník Handelsblatt, teraz sa trh s kávou pozerá hlavne na Brazíliu, pretože táto patrí medzi najdôležitejších pestovateľov. Špekulanti a iní pestovatelia sledujú -- podľa odhadov londýnskych odborníkov na trh s kávou -- hlavne podmienky na pestovanie. V minulosti totiž tento najväčší pestovateľ kávy na svete zaznamenal už niekoľko rokov výrazne nízku úrodu. Odborníci označujú tento jav ako cyklus. Nízka úroda bola zaznamená naposledy v roku 1988/89, keď sa znížil výnos zo 43 mil. vriec na 22,9 mil. vriec, čo je 47-percentný pokles. Takisto sa očakáva, že úroda v roku 2003/04 bude veľmi nízka. Odhady sa však líšia hlavne vo veľkosti prepadu. Nestor Osorio, šéf Medzinárodnej organizácie kávy v Londýne, po návšteve plantáží považuje za najspoľahlivejší odhad čísla agentúry Conab, ktorá hovorí o 28 mil. vreciach. Londýnska pobočka agentúry Economist Intelligence očakáva v tomto roku, aj vzhľadom na zvýšené špekulatívne aktivity, nárast ceny kávy Arabica v priemere až na úroveň 66,5 pence. Škody by však mohli spôsobiť aj prípadne suchá a mrazy.
V súčasnosti prebiehajúci zber kávy vo svete a zásoby vytvárajú ponuku, ktorá prekračuje dopyt až o 50 %. V zbere v roku 2002/03 by sa mala celosvetová výťažnosť zvýšiť o ďalších 6 % na úroveň 117,4 mil. vriec, čo je najvyššia úroveň od roku 1965/66. Ponuka tak prevýši dopyt o dobrých 10 mil. vriec. Táto výťažnosť bola spôsobená hlavne rekordnou úrodou v Brazílii. V ostatných regiónoch, okrem Afriky, však pestovatelia zaznamenajú v prebiehajúcom zbere pokles úrody. Dôvodom sú hlavne klimatické podmienky a nízke ceny. Indikátor ceny ICO-Composite, ktorý zahŕňa vysokokvalitné druhy Arabicy a stredne kvalitné druhy Robusty, bol naposledy na úrovni 48,38 centa za jednu libru (cca. 0,5 kg). V tejto cene je však zahrnutá aj cena jemnej Arabicy, ktorá stojí 60 centov/libra a Robusty, ktorej cena je na úrovni 37,13 centov/libra.