Slováci už prácu v skrachovanej spoločnosti Colmet nenájdu. Po tom, čo ju zhruba pred rokom v konkurze kúpil český miliardár František Studénka, sa tu objavila nádej, že by sa výroba mohla obnoviť. "V súčasnosti sú už stroje zošrotované, rozpredané a najhlavnejšia hala je zbúraná. Produkcia tu už nikdy nebude spustená," vyhlásil pre HN predseda odborovej organizácie v tejto firme Pavol Šujak.

František Studénka je majiteľ významnej českej spoločnosti Signum-Zinc Company, ktorý považskobystrický metalurgický podnik získal za dva milióny eur. Predaj odsúhlasili veritelia, on bol jedným z nich. HN už v minulosti, keď podnik odkúpil, zisťovali, aké plány tu má, no odpovede sme sa nedočkali. Rovnako nám neprišla reakcia ani na otázky pripravované k tomuto článku, medzi ktorými bola i tá, koľko na predaji majetku zinkasoval. Keďže kúpa Colmetu ho vyšla na dva milióny eur, na predaji šrotu musel zarobiť. Dlh Colmetu presiahol 13 miliónov eur, základné imanie bolo niečo okolo 12,7 milióna eur. "Technológie, ktoré boli v Colmete, boli zastarané. Spustenie výroby nanovo by potrebovalo nemalé investície," dopĺňa Šujak.

V čase, keď HN zisťovali, aké plány Studénka má, si odborníci oslovení na prípravu článku mysleli, že šanca na udržanie výroby tu je. Dôvodom bola dobrá poloha mesta a dopravné spojenie: "Nejakú časť by mohol využiť na aktivity ako povlakovanie oceľových trubiek pre rozvody plynu. Nejakú časť areálu bude revitalizovať a hľadať nájomcov." Dnes v areáli Colmetu ostala ešte jedna hala. Aké plány s ňou Studénka má, ostáva otázkou. Mohol by ju však začať využívať ako sklad, výroba tu podľa odborára spustená nebude.

Colmet bol na Považí významný zamestnávateľ a zároveň najväčší slovenský výrobca medených a mosadzných polotovarov. V súčasnosti tamojší úrad práce hromadné prepúšťania vo firmách z regiónu Považskej Bystrice a Púchova nahlásené nemá. Ku koncu decembra 2012 tu bola miera evidovanej nezamestnanosti 10,38 percenta. "To predstavuje viac ako 5 700 nezamestnaných. Na jedno pracovné miesto sa nám hlási 30 až 40 ľudí," vraví Alexander Jakubička, riaditeľ Odboru služieb zamestnanosti považskobystrického úradu práce. Uchádzačom o pracovné miesto sú ponúkané najmä voľné pracovné miesta zo strojárskeho, automobilového priemyslu. "Konkrétne ide o kvalifikované miesta pre sústružníkov CNC, strojných zámočníkov či zváračov," dodáva Jakubička.

Spoločnosť Colmet skrachovala v roku 2009, počas prvej vlny krízy. Do konkurzu ho poslali samotní zamestnanci, ktorí niekoľko mesiacov nedostali výplaty. V najväčšom domácom výrobcovi medených a mosadzných polotovarov tak stratilo prácu okolo 160 ľudí.
Petra Jamrichová