24.09.2012, 00:00

Grékom opäť raz chýbajú peniaze

Nie je to ani rok, čo bývalá premiérka uistila národ, že do Grécka nepôjde ani cent. Medzičasom sme vystavili záruky vyše jednej miliardy eur (ktoré zdvihli štátny dlh nad 50 percent) a dnes sa dozvedáme, že tieto peniaze nestačia. Mimochodom, jedna miliarda eur je približne tá suma, ktorú získa Robert Fico, keď ošklbe všetkých, ktorí tvoria hodnoty.

Nie je to ani rok, čo sme varovali presne pred tým, čo sa dnes deje: posielanie peňazí do Grécka je hasenie ohňa ventilátorom. Dnes je zrejmé, že „záchrana“ Grécka zničila grécku ekonomiku. Grécko je piaty rok po sebe v recesii, má druhú najvyššiu nezamestnanosť na svete a priemyselnú produkciu na úrovni sedemdesiatych rokov.

Nie je to ani rok, čo sa naši koaliční partneri rozhodli primitívne nás vydierať vo veci, ktorá bola v rozpore s Vládnym programom i v rozpore so zdravým rozumom. Dnes je nepochopiteľné, ako mohla Iveta Radičová obetovať svoju vládu pre to, aby sme mohli posielať stále ďalšie a ďalšie peniaze do Grécka, súkromným španielskym bankám a čoskoro aj na Cyprus, do Slovinska, španielskej vláde atď.

Je evidentné, že vyhadzovanie peňazí von oknom, sorry, solidárne sa skladanie na „záchranu Grécka“, nikam nevedie. Škodí to nám a škodí to Grékom. Aké je teda riešenie? Hovoríme to už dva roky:

Ako prvé musí Grécko vyhlásiť platobnú neschopnosť a stať sa členom parížskeho klubu, kde sa so svojimi veriteľmi dohodne na miere a dobe plnenia dnešných záväzkov. Následne musí Grécko opustiť eurozónu. Nie preto, že sa tam dostalo podvodom, ale preto, že nedokáže devalváciou vlastnej meny (keďže žiadnu nemá) korigovať rastúce rozdiely k produktivite Nemecka. Toto je kameň úrazu a tu nepomôžu žiadne záchranné balíčky, ani Marshallove plány. Možno by bolo načase, počúvať tých, ktorých predpovede sa napĺňajú.

Lenže to sa nestane, lebo „Mutti“ vyhlásila, že Grécko v eurozóne ostane, a tak budeme ešte chvíľu „zachraňovať“, v zmysle „poručíme větru, dešti...“. Hlavne, aby sem nejaký bruselský pohlavár občas zavítal a sľúbil našim pohlavárom „držhubné“ vo forme kohéznych fondov.