Tesne pred zverejňovaním štvrťročných správ znížilo mnoho amerických koncernov svoje výhľady týkajúce sa hospodárskeho výsledku. Odborníci očakávajú, že sa v tomto a budúcom týždni dočkajú ešte niekoľkých negatívnych prekvapení. Andrew Lapthorne, vedúci oddelenia kvantitatívnych analýz v Dresdner Kleinwort Wasserstein, povedal to, čo si väčšina účastníkov trhu myslí o súčasnom vzťahu medzi údajmi o firme a akciových kurzoch: "Odhad zisku len tak natipujem, veď trh to aj tak ignoruje."
Ako uviedol denník Handelsblatt, v súčasnosti reagujú finančné trhy hlavne na správy z Iraku. Avšak pohľad na základné údaje o firme sa určite vyplatí. Hlavne z dôvodu zverejňovania štvrťročných správ. A práve preto aj spoločnosti dávajú prvé informácie o svojich predbežných výsledkoch. "Výhľady sú také negatívne, aké tu neboli posledných päť štvrťrokov," povedal Chuck Hill, riaditeľ výskumu v Thomson First Call. Firmy nachádzajúce sa v index S&P 500 vykazujú viac negatívne ako pozitívne výhľady, a to v pomere 2,9 k 1. To znamená, že tri spoločnosti znížia výhľady v pomere k jednej, ktorá sa vyjadrí pozitívne. V prvom štvrťroku 2002 bol tento pomer 1,7. "Pravdepodobne nás očakáva nová vlna znížených výhľadov známych koncernov," povedal Ch. Hill. Bežnou praktikou je však úprava predpovedí pred zverejnením, aby sa tak zabránilo negatívnym prekvapeniam. Tento trend sa podľa Ch. Hilla ešte zvýši, pretože tento a budúci týždeň bude vrcholom prognóz štvrťročných výsledkov. Presné čísla budú potom zverejnené 14. apríla. Doteraz vydalo predbežné výsledky 218 spoločností z celkového počtu firiem v indexe S&P 500. Z toho 117 bolo negatívnych, 60 neutrálnych a 41 pozitívnych.
Z krátkodobého hľadiska ovplyvňujú kurzy akcií mnohé faktory, ako je vojna v Iraku, diskusia okolo bezpečnostnej rady OSN a situácia v Severnej Kórei. Z dlhodobého hľadiska najväčší vplyv na kurzy akcií majú hospodárske výsledky. Avšak odhady celoročných výsledkov z hľadiska analytikov sú podľa A. Lapthornea trochu prehnané. Bankoví odborníci očakávajú v USA v tomto roku zvýšenie celkového zisku o 16 %. V to však neveria už ani optimisti. Abhijit Chakrabortti, hlavný stratég investičnej banky J.P. Morgan, znížil svoju prognózu na úroveň 8,5 %. Často sa však stáva, že analytici reagujú na zmeny firiem až s určitým časovým oneskorením.
Od začiatku roka dosahuje výrazné zisky len jediné odvetvie -- energetika. Rast zisku v tomto štvrťroku vykážu len tieto spoločnosti. Ťažobné firmy profitujú hlavne zo zvyšujúcich sa cien ropy a plynu. Analytici očakávajú, že zisky týchto firiem by mohli v prvom štvrťroku zaznamenať nárast až 167 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Zvyšku amerického hospodárstva sa však zďaleka tak dobre nedarí. To platí hlavne pre odvetvia citlivé na konjunktúru, ako je maloobchod, noviny a turizmus.