11.10.2011, 00:00

Hansol u nás potichu ukončil výrobu

Najväčší dodávateľ nášho Samsungu, spoločnosť Hansol Technics Europe, potichu ukončila výrobu a bez práce nechala vyše 1 400 zamestnancov. Kórejská spoločnosť pritom ešte pred rokom avizovala ďalšie priberanie ľudí. "K 31. augustu naša spoločnosť ukončila výrobu zadných svetelných jednotiek a LCM panelov z dôvodu pretrvávajúcej nepriaznivej situácie na svetových trhoch," povedal pre HN Ján Mikuláš, PR špecialista spoločnosti Hansol Technics Europe.

Plány na 1 800 ľudí
Hansol ohlásil svoj príchod na Slovensko ešte v roku 2007. Spoločnosť mala byť hlavným dodávateľom voderadského závodu Samsungu, ktorý sa špecializuje na výrobu LCD panelov. Ešte v lete minulého roka závod zamestnával okolo 1 500 ľudí a plánoval ďalšie rozširovanie. "Pôvodné investičné zámery počítajú s ďalším rozširovaním výroby a následným zvýšením počtu zamestnancov na 1 800 v roku 2011," opisovala svoje ďalšie plány spoločnosť.

Nasledujúci rok však priniesol obrat. Spoločnosť zmenila obchodné meno a v dôsledku situácie na trhu ukončila v tichosti výrobu. To prekvapilo aj jej odberateľov. "Spoločnosť Hansol mala pre nás vyrábať panely, keďže však zatvorila výrobu na Slovensku, tak to malo negatívny vplyv aj na nás," hovorí Vladislav Khabliev, konateľ spoločnosti UMC Slovakia, ktorá vyrába televízory.

Podpíšte nám dohodu
Kým pred rokom v spoločnosti pracovalo pol druha tisíca zamestnancov, teraz z nich zostalo len torzo. "Keďže sme ukončili spomínanú výrobu, v našej spoločnosti zostalo pracovať niekoľko desiatok kľúčových ľudí," hovorí Mikuláš. Paradoxne, Úrad práce v Galante žiadne prepúšťanie nezaznamenal. Dôvod bol jednoduchý, spoločnosť obišla zaužívané predpisy. "Dali nám podpísať dohodu o ukončení zamestnaneckého pomeru z našej strany," sťažuje sa HN jeden z bývalých zamestnancov.

Aj keď spoločnosť figuruje v zozname projektov, ktorými sa na svojich stránkach Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) chváli, firma vraj žiadnu dotáciu od štátu nedostala. "Spoločnosti Hansol sme neposkytli žiadnu investičnú pomoc," odkázalo HN Komunikačné oddelenie Ministerstva hospodárstva SR.

Hľadanie ďalších projektov
Podľa hovorcu spoločnosti chce Hansol výrobu obnoviť. "Našou prioritou je zostať vyrábať na Slovensku, preto veríme, že sa nám v blízkej budúcnosti podarí rozbehnúť nové projekty so zameraním na sofistikovanejšie produkty," hovorí Mikuláš. Práve zamestnanci, ktorí zostali v spoločnosti, pracujú na nábehu nových projektov.

Podľa analytikov trh s elektronikou dobiehajú dosahy krízy. "Väčšina obchodníkov s televízormi môže mať plné sklady, pretože sa im nepodarilo vypredať zásoby zo začiatku roka 2011 a do nových objednávok na Vianoce sa im veľmi nechce," zamýšľa sa senior manažér Redbaenk David Šplíchal.