20.03.2012, 00:00

Apple prvý raz po 17 rokoch vyplatí dividendy

Americká spoločnosť Apple prvý raz od roku 1995 rozhodla o výplate dividend. Ani nie pol roka po smrti zakladateľa Steva Jobsa firma pristúpila na rozdelenie časti z 98 miliárd dolárov (74,4 miliardy eur), ktoré sa jej počas posledných rokov nazhromaždili na účtoch. Firma zastavila vyplácanie dividend v roku 1996, kedy utrpela stratu 816 miliónov dolárov. Dividenda predstavuje 2,65 dolára štvrťročne, čo je ročný dividendový výnos okolo 1,7 percenta.

Firma s výplatou dividend začne od štvrtého štvrťroka svojho fiškálneho roka, ktorý sa končí v apríli. Firma zároveň oznámila program spätného odkúpenia akcií až za desať miliárd dolárov, celkovo chce počas troch rokov vrátiť investorom až 45 miliárd dolárov.
Akcie Apple sa minulý týždeň vyšplhali nakrátko nad 600 dolárov, kde nikdy v minulosti neboli. Neskôr sa ich kurz ustálil na 585 dolároch, firma však i tak zostala najcennejším verejne obchodovaným podnikom na svete.

Akcie na správu o výplate dividend v elektronických systémoch pred začiatkom obchodovania v USA reagovali ďalším rastom. Vrátili sa tesne k 600 dolárom. Z tejto ceny vychádza i spomínaný dividendový výnos.