Nad luxusným bytovým komplexom Viena Gate sa zmráka. Ozdravný proces, v ktorom bola hlavnému developerovi projektu odpustená väčšina dlhov, sa dostal do finále. Výsledky ozdravenia však pre developera nedopadli dobre. "Súd má za to, že predložený plán je v podstatnom rozpore so spoločným záujmom veriteľov,“ povedal pre HN hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. Ak správca neuspeje ani s odvolaním, spoločnosť skončí komplex v konkurze.Deväť mesiacov liečby
Problémy bratislavského komplexu Vienna Gate sa začali už koncom minulého roka. Meškanie stavby, hromadné odstúpenie klientov od zmlúv aj nezáujem o luxusné byty spôsobili, že developer nestíhal splácať dlhy. Aj preto požiadal o súdnu ochranu a dohodol sa so svojimi veriteľmi na ozdravnom procese. Ten sa mal skončiť v septembri potvrdením súdu. Ten však tento reštrukturalizačný plán odmietol. "Rozhodnutie súdu považujeme za nesprávne a neodôvodnené,“ konštatuje v stanovisku pre HN vedenie Vienna Gate 1. Podľa neho sa za schválenie plánu postavilo až 85 percent veriteľov.

Správca sa chce voči rozhodnutiu odvolať. "Predpokladáme, že odvolací súd vyhovie nášmu odvolaniu a potvrdí reštrukturalizačný plán,“ predpokladajú. Ak by však Vienna Gate neuspela, skončí podľa právnika Petra Bartošíka z B&S Legal automaticky v konkurze. Čo by znamenalo, že nepredané byty by skončili pravdepodobne v dražbe.

"Najpredávanejší“ v Bratislave
Hlavným dôvodom, prečo sa Vienna Gate stále topí v problémoch, je mizivý predaj. Kým v marci bolo podľa štatistík realitnej kancelárie Lexxus z 296 bytov a apartmánov voľných 121, dnes vedenie spoločnosti udáva to isté číslo. "Z celkového počtu bytov a apartmánov máme voľných na predaj 30 bytov a 91 apartmánov,“ hovorí v stanovisku developer.

Napriek tomuto rozporu spoločnosť tvrdí, že predaj je "veľmi pozitívny“ a zaraďuje sa k najlepším v našom hlavnom meste. "Od začiatku reštrukturalizácie, čo je asi deväť mesiacov, sa nám podarilo predať vyše 60 bytov a apartmánov,“ tvrdia vo Vienna Gate 1.

Príliš drahý
"Projekt bol veľmi neprofesionálne nastavený a realizovaný. Nastavenie vysokých predajných cien, zlý výber lokality, ako aj veľké rozmery bytov, ktoré projektu len priťažili, hovoria za všetko. Komplexu by pomohlo len veľmi dramatické zníženie cien,“ hovorí človek blízky projektu, ktorí si neželal byť menovaný. Spoločnosť však od októbra minulého roka ceny neupravovala a cena za štvorcový meter sa pohybuje na úrovni 1 500 eur . Znižovať ceny pritom v Petržalke neplánujú. "Zlacňovanie bytov a apartmánov spoločnosť nepredpokladá,“ konštatujú v stanovisku.