14.01.2011, 00:00

Český Asekol prichádza na Slovensko

Na Slovensko prichádza česká spoločnosť Asekol. Odberateľ elektronického odpadu, za ktorým stoja aj popredné elektronické spoločnosti, chce priniesť zníženie nákladov výrobcov elektroniky aj väčšiu konkurenciu. "Výrobca má možnosť platiť poplatky za svoje produkty buď do Recyklačného fondu, alebo nám. A my sme niekoľkonásobne lacnejší,“ vysvetľuje Jan Vrba, konateľ spoločnosti Asekol SK.                                 

Bez zisku
Za každý vyrobený televízor či iný spotrebič odvádzajú producenti recyklačné poplatky. Ich výška sa však pri spoločnom postupe môže znižovať. Aj preto medzinárodné spoločnosti ako Samsung, LG, Panasonic či JVC vytvorili v susednom Česku spoločný podnik - Asekol. Firma, ktorej cieľom je zabezpečovať zber starých elektrospotrebičov a znížiť tak výdavky elektronikov, prichádza po päťročnom pôsobení u našich západných susedov aj k nám. "Vstup na slovenský trh sme dôsledne pripravovali. Reagovali sme tak na požiadavky našich klientov v Česku, aby sme pripravili rovnaké služby aj na Slovensku,“ vysvetľuje Vrba.

Napriek tomu, že spoločnosť získa v susednom Česku ročne okolo desať miliónov eur ročne, je založená na neziskovosti. "Výrobcovia, ktorí platia poplatky, nemajú záujem, aby sa vytváral zisk. Nechcú, aby sa nepriamo zaťažovali ceny ich výrobkov,“ prezradil Vrba.

Najdrahší v regióne
"Poplatky za spracovanie elektroodpadu sú na Slovensku druhé alebo tretie najdrahšie v Európe,“ poukazuje na hlavný problém Michal Mazal zo spoločnosti Panasonic Marketing Europe. Súhlasí s ním aj Jozef Kozák, výkonný riaditeľ spoločnosti SEWA, ktorá sa zaoberá likvidáciou elektroodpadu. "Nefunguje u nás trhové prostredie v spracovaní elektroodpadu,“ konštatuje Kozák.

Kým v susedných štátoch platia výrobcovia za spracovanie kilogramu osem centov, u nás je to štyrikrát viac. Aj preto žiadajú firmy možnosť vyvážať odpad do zahraničia. Spornou legislatívou, ktorá to nateraz zakazuje, sa už zaoberá aj Európska komisia. Tomáš Vašuta

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.