07.02.2011, 00:00

V Žarnovici vyrastie elektráreň

Spoločnosť Energy Edge stavia v priesoroch bývalej žarnovickej Preglejky elektráreň na výrobu energie z biomasy. Len v januári tohto roka bola pritom v meste dokončená slnečná elektráreň. Energia z novej elektrárne poputuje do siete distribučných spoločností. Majiteľ Energy Edge však chce energiu ponúknuť na priamy odber aj budúcim investorom v hnedom priemyselnom parku.

Lákanie nových pracovných miest
Slnečná elektráreň v Žarnovici bola dokončená v januári tohto roku bratislavskou firmou Oskar. Výkon elektrárne je jeden megawatt. Postavená je v časti mesta Pod stráňou, smerom zo Žiaru nad Hronom do Žarnovice. "Hoci neprinesie nové pracovné miesta, bude prínosom pre mesto, pretože v tomto územnom pláne mesta sa nedala riešiť žiadna občianska vybavenosť," hovorí primátor Žarnovice Kamil Danko. Stavebné práce na elektrárni na biomasu začali v septembri minulého roka a mali by potrvať do augusta tohto roka. Firma plánuje na začiatku prevádzky elektrárne zamestnať šestnásť ľudí a postupne by sa mohli pridružiť aj ďalšie pracovné miesta. Novopostavené zariadenie bude mať výkon 10 megawattov. Investície do výstavby elektrárne by mali dosiahnuť 40 miliónov eur. Možnosť priameho odberu elektriny by chcel majiteľ spoločnosti Energy Edge ponúknuť aj firmám, ktoré by mohli pribudnúť v blízkosti novej elektrárne. Víziu vybudovania priemyselného parku má aj súkromný majiteľ pozemku a konateľ spoločnsoti M Trade Ivo Strelec: "Máme záujemcov o odkúpeniu pozemkov, avšak verím, že ich počet sa ešte zvýši s dostavaním rýchlostnej cesty smerom z Nitry do Banskej Bystrice."

Obnoviteľné zdroje energie do budúcnosti.
Zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov energií je strategickým zámerom Európskej únie, ako aj Slovenskej republiky s cieľom zníženia stavu emisií. Podiel obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku za rok 2009 dosiahol približne 7,4 percenta z celkovej energetickej spotreby. Záväzným cieľom pre Slovensko v oblasti obnoviteľných zdrojov energie do roku 2020 je dosiahnuť ich 14-percentný podiel na jej konečnej spotrebe.
Martina Štefanková