Jeden z najväčších rekreačných areálov na severe Slovenska skončil v konkurze. Meander Park neďaleko Tvrdošína položila na kolená poľská konkurencia aj dramatický nezáujem turistov. "Je pre nás nepochopiteľné a nemôžeme sa s tým zmieriť, prečo v posledných dvoch týždňoch pred schválením banky prijali spoločný postup a plán neschválili,“ hovorí o predčasnom ukončení ozdravného procesu Peter Kralovenský, konateľ spoločnosti Meander Park. Zimná sezóna v Oraviciach by však mala pokračovať.

Neúspešný pokus o reštart
Keď v roku 2005 otvárali v Oraviciach neďaleko Tvrdošína vodný areál Meander Park, investori si sľubovali oživenie cestovného ruchu na Orave. Akvapark za vtedajších 150 miliónov korún ťažil hlavne z blízkosti poľských hraníc, z ktorých prichádzala väčšina návštevníkov. Už po štyroch rokoch sa však objavili prvé problémy. "Pri prechode na euro a prehlbovaní hospodárskej krízy sme výrazne pocítili prepad v turistickom ruchu. Zaznamenali sme pokles návštevnosti takmer o 65 percent,“ prezradil pre HN Kralovenský. Aj v dôsledku dramatického prepadu návštevnosti spoločnosť vyhlásila platobnú neschopnosť.                                                        

"Začiatkom roku 2010 sme predložili reštrukturalizačný posudok na Okresný súd, kde nám bola povolená reštrukturalizácia podnikov,“ vysvetľuje ďalší priebeh Kralovenský. Do ozdravného procesu nebola začlenené len spoločnosť Meander Park, ktorá prevádzkuje vodné plochy areálu, ale aj prevádzkovateľ lyžiarskych vlekov Meander Skipark. Ozdravný proces však v týchto dňoch zastavil rozhodnutím súd a na spoločnosť Meander Park vyhlásil konkurz.

Banky firmu stopli
"Dôjde k speňaženiu celého majetku dlžníka a k pomernému a kolektívnemu uspokojeniu veriteľov,“ hovorí o ďalších krokoch v prípade konkurzu Miroslav Šperka z Advokátskej kancelárie Kadlubiec, Starzyk a partneri.

Podľa právnika Petra Bartošíka z B&S Legal sa pod neúspešnú reštrukturalizáciu podpísalo odmietnutie ozdravného plánu veriteľmi. "Na poslednom pracovnom stretnutí bolo dohodnuté, za akých podmienok sú ochotní plán podporiť,“ vysvetľuje Kralovenský a dodáva, že splnili všetky podmienky veriteľských bánk. Slovenská sporiteľňa, Dexia banka a Slovenská záručná a rozvojová banka však ozdravný plán neschválili. "V súlade s príslušnými ustanoveniami zákona o bankách sú všetky informácie o klientovi predmetom bankového tajomstva,“ odmietol komentovať dôvody odmietnutia Michal Fúrik z Dexia banky.

Zvažujú trestné oznámenie
"Spoločnosť zvažuje podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa z dôvodu, že sa domnievame, že v celej tejto kauze rezonovalo vzájomné poskytnutie nepriamych výhod pri jednotlivých účastníkoch konania,“ hovorí o ďalších krokoch Kralovenský.

Napriek problémom by sa zimná sezóna v Oraviciach mala začať. "Zimná prevádzka Ski nie je ohrozená, všetko je pripravené, jedine že by sa správca rozhodol inak,“ konštatuje Kralovenský.

Pokles návštevnosti turistov netrápi len Meander Park, ale aj celý región Oravy. "Oproti roku 2008 k nám chodí o 60 percent menej turistov,“ povedal HN primátor Tvrdošína Ivan Šaško. Podľa jeho slov sa pod prepad podpísal aj vznik konkurenčných stredísk. "V okolí Zakopaného vznikli nové lyžiarske strediská aj akvaparky. Región tak stratil kľúčového poľského turistu,“ uzatvára Šaško.