20.10.2010, 00:00

Zabudnite na mladé trhy, radia experti

Nastal čas postupne sa začať zbavovať akcií z rozvojových trhov. Tvrdia to experti z americkej investičnej banky Morgan Stanley.

Akciové trhy dosiahli vysoké úrovne a údaje z ekonomiky podľa nich hovoria o možnom návrate do recesie. Skeptickí sú aj naši odborníci.                                                                                

Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters


Zmena portfólia
Investori by mali znižovať vo svojich portfóliách podiel akcií z rozvojových trhov. Ich hodnoty sú už dosť vysoko. Hodnotenie trhov zlepšili analytici Morgan Stanley v máji tohto roka. Odvtedy index 21 rozvojových krajín MSCI Emerging Markets Index získal viac ako 30 percent. Teraz sa však situácia zmenila. "Znížili sme svoje investičné hodnotenie pre tento región, no z hľadiska výhľadu ziskov odporúčame zbavovať sa daných akcií len postupne, nie urýchlene,“ povedal podľa agentúry Bloomberg analytik banky Jonathan Garner.                          

Súhlasí s tým aj analytik spoločnosti X-Trade Brokers Kamil Boros. "Ohľadne vývoja na rozvojových trhoch sme tiež skeptickí, ceny akcií sú vysoké,“ povedal Boros. Tržby spoločností v rýchlo rozvíjajúcich sa ekonomikách budú podľa neho v dôsledku približovania sa k vyspelým ekonomikám rásť rýchlejšie ako tržby v západnom svete. "Otázne však je, či až tak rýchlo, ako je to v súčasnosti v cene ich akcií započítané,“ upozornil. Súčasné ceny týchto akcií sú podľa Borosa v nemalej miere dôsledkom prebytku likvidity, ktorý pochádza od centrálnych bánk. Nie celkom tak odzrkadľujú realitu. Dá sa podľa neho očakávať, že rast tržieb spoločností na týchto trhoch bude nižší ako je zohľadnené v cenách akcií. Ceny teda pôjdu dolu.                                   

Podľa Vladimíra Gešperíka zo spoločnosti Capital Markets rast akciových trhov vyvrcholí na budúci rok. "Veľké inštitúcie musia predávať akcie už počas rastu, iba tak dosiahnu zisk,“ upozornil s tým, že pri poklese trhu už nepredajú nič.

Treba si vyberať
V súčasnosti začína podľa Gešperíka platiť, že investori by mali byť selektívni. "Na budúci rok už nebude platiť, že akákoľvek firma z Indie, Brazílie či Číny bude rásť,“ avizoval. Aj napriek tomu pri raste ekonomiky týchto krajín o päť až desať percent by mohli tieto regióny rásť rýchlejšie ako väčšina amerických či európskych akcií.
Najväčší prínos pre investorov budú mať podľa Borosa akcie s vysokým dividendovým výnosom, teda podielom dividendy na cene akcie. Aj naďalej podľa Gešperíka platí, že akcie bánk zostávajú rizikové. Dôvodom je, že ešte stále musia riešiť nesplácané úvery. Naopak, dariť by sa mohlo technologickým spoločnostiam a odvetviu telekomunikácií.