17.03.2008, 00:00

Banky: Problém predať byt s hypotékou? Žiadny

Nie je nič neobvyklé, keď časom zistíte, že byt, ktorý ste si kúpili pomocou hypotekárneho úveru, vám už nestačí a potrebujete väčší. Čo s tým?

Možností, ako riešiť túto situáciu, je niekoľko. Vaša prvá cesta by však v každom prípade mala viesť do banky. Tá vám totiž na súčasný byt požičala peniaze - má na túto nehnuteľnosť záložné právo - preto by o vašich plánoch mala vedieť. Navyše, bez jej súhlasu nebudete môcť urobiť príslušné zmeny v katastri nehnuteľností.

Založte inú nehnuteľnosť
Najjednoduchšie by ste celú situáciu vyriešili, ak by ste okrem bytu, ktorý je zaťažený hypotékou, a ktorý chcete predať, mali ešte nejakú iné nehnuteľnosť. Môže byť vlastná, ale nemusí. Len potom je, samozrejme, potrebný súhlas vlastníka nehnuteľnosti, ktorá by do hry vstúpila. Na túto nehnuteľnosť totiž môžete jednoducho záložné právo banky preniesť. Platí v podstate to isté, čo pri kúpe každej nehnuteľnosti na hypotekárny úver. Založiť môžete aj takzvanú tretiu nehnuteľnosť, to znamená, buď vlastný domček niekde na vidieku, ak bývate v meste, alebo to môže byť v prípade potreby práve byt či dom rodičov a podobne. Okrem toho stále môžete založiť nehnuteľnosť, ktorú plánujete kúpiť. Ak peniaze, ktoré dostanete za predaj doterajšieho bytu, použijete na kúpu novej nehnuteľnosti, môžete na ňu previesť "staré" záložné právo.
"Je k tomu potrebný znalecký posudok, súhlas banky a vklad do katastra nehnuteľností. Z doterajšieho bytu tak uvoľníte ťarchu a môžete ho predať," vysvetľuje hypotekárna špecialistka spoločnosti Hypocentrum Jana Slachtičová Lauková.

Predčasne splaťte úver
Ideálne je, keď sa vám podarí časovo zosúladiť predaj starého a kúpu nového bytu. Nie vždy sa to však dá. Vtedy môžete situáciu riešiť tak, že predčasne splatíte banke hypotekárny úver. Nezabúdajte však, že vás to bude čosi stáť. Predčasné splatenie hypotekárneho úveru, ako napokon obvykle každého typu úveru, banky penalizujú. Vypýtajú si od vás za to poplatok, ktorý býva najčastejšie stanovený ako určité percento zo sumy, ktorú chcete predčasne zaplatiť.
Pozorne si ešte raz preštudujte úverovú zmluvu, pretože pri jej podpise ste časť týkajúcu sa podmienok predčasného splatenia úveru študovali pravdepodobne oveľa menej podrobne, než napríklad časti o mesačných splátkach a úrokoch. Zo zmluvy o hypotekárnom úvere môžete vyčítať, kedy je pre vás najvhodnejšie úver splatiť. Prípadne sa na túto alternatívu informujte priamo v banke. Možno bude stačiť iba krátky čas počkať...

Nechajte to na kupujúceho
Predaj bytu zaťaženého hypotékou môžete riešiť aj tak, že sa s kupujúcim dohodnete, aby prevzal všetky vaše povinnosti a práva zo zmluvy s bankou a stal sa novým dlžníkom. Hovorí sa tomu, že je to takzvané prevzatie dlhu.
"Byt prevediete do jeho vlastníctva aj so záložným právom. Na všetky zmeny týkajúce sa úveru je, samozrejme, potrebný súhlas banky a dôkladné zváženie najvhodnejšieho postupu," pripomína ďalej Jana Slachtičová Lauková.

Pozor na úrady
Nech sa už rozhodnete pre ktorýkoľvek spôsob riešenia tejto situácie, nezabúdajte na to, že vaše prvé kroky musia viesť do banky. Okrem toho budete potrebovať súdneho znalca a tiež vás čaká vybavovanie na katastri nehnuteľností. Tam totiž musia byť zapísané všetky zmeny, ktoré sa s vašou doterajšou nehnuteľnosťou udejú.
Že by ste v banke nepochodili, je naozaj veľmi málo pravdepodobné. Tá v podstate nemá dôvod nesúhlasiť s niektorým zo spomenutých postupov. Pri uplatnení ktoréhokoľvek z nich sa totiž vždy dostanete k svojim peniazom. Buď okamžite a ešte získate aj poplatok za predčasné splatenie úveru, alebo budete mať nového dlžníka. A ešte môžete dúfať, že ak budete ako klient spokojný s tým, ako promptne sa všetko vyriešilo, využijete niektorý z jej ďalších úverových produktov. Veď do väčšieho bytu treba aj viac nábytku, zišlo by sa možno aj auto a podobne....

Prečítajte si aj:
Úver na bývanie získate aj vo vyššom veku

Banková poradňa. Na otázky našich čitateľov odpovedajú nezávislí experti a odborníci priamo z finančnej praxe.

Na vaše otázky odpovedá:
Jana Slachtičová Lauková
hypotekárna špecialistka spoločnosti Hypocentrum

Mám už 50 rokov, ale potreboval by som vyriešiť svoju bytovú otázku. Môžem ešte v tomto veku dostať hypotekárny úver? Sú nejaké produkty, ktoré sú pre mňa ešte vhodné? Čo by ste mi odporučili? Myslím si, že banky by mohli myslieť aj na starších klientov.

Celý článok >>