02.10.2007, 00:00

Dôvera v euro prudko ochladla

Pravdepodobnosť, že Slovensko prijme spoločnú európsku menu v plánovanom termíne na začiatku roka 2009 klesla.

Podľa analytikov, ktorých v pravidelnom prieskume oslovuje Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO, sa šance na prijatie eura v septembri znížili na 70 percent. Ešte pred mesiacom pritom odborníci odhadovali šance Slovenska na vstup do eurozóny na 77 percent.
Môže za to Eurostat
Dôvodom poklesu optimizmu je najmä ohlasovaná zmena pravidiel európskeho štatistického úradu pri vyčísľovaní deficitu verejných financií, ako aj možné opatrenia vlády, ktoré môžu zhoršiť udržateľnosť verejných financií. Podľa prieskumu ide o projekty stavby diaľnic cez verejno-súkromné partnerstvá, alebo snahy o zmenšovanie druhého piliera. "Žiaľ, väčšina súčasných politík sa zdá byť namierená na krátkodobé úspory na úkor nárastu dlhodobých záväzkov, kým štrukturálne reformy sa pomaly rozplývajú," povedal ekonóm Svetovej banky Anton Marcinčin. Podľa bývalého štátneho tajomníka ministerstva financií Vladimíra Tvarošku má vláda aj napriek postoju Eurostatu dostatok možností, ako udržať tohtoročný deficit pod tromi percentami. "Okrem prekročenia daňových príjmov vláde pomôže aj nečerpanie fondov Európskej únie a úspora úrokových výdavkov," doplnil. Problémy s formálnym plnením kritéria by vláda nemala mať ani podľa analytika Erste Bank Juraja Kotiana. "Pri hodnotení udržateľnosti však môže byť komisia veľmi kritická, pokiaľ by bol deficit znížený len formálne a prevažne dočasnými opatreniami, alebo za cenu tvorby vyšších deficitov v budúcnosti. Zníženie druhého dôchodkového piliera je presne jedným z takýchto opatrení," konštatuje Kotian.
Problémová inflácia
Niektorí analytici upozornili aj na otáznu udržateľnosť nízkej inflácie. Problémom môže byť najmä neprimeraná regulácia cien energií, ako aj očakávaný nárast inflácie po fixovaní menového kurzu. "Zatiaľ sa zdá, že splneniu inflačného kritéria nestojí nič v ceste i v situácii, keď sa jeho hranica stáva náročnejšou. Oproti 2,9 percenta ešte pred pár mesiacmi je to dnes 2,6 percenta," hovorí členka predstavenstva VÚB Banky Elena Kohútiková. Vďaka racionálne postavenému inflačnému cieľu Národnej banky Slovenska sa však podľa nej dosiahnutie splnenia cieľa cenovej stability stáva veľmi reálnym.
"Je celkom zrejmé, že po prípadnom zafixovaní kurzu a súčasnom nastavení ekonomiky a vládnych politík bude inflácia v rokoch 2009 a 2010 výrazne narastať. Posúdenie udržateľnosti inflačného vývoja bude preto predmetom veľkej diskusie. A to aj vzhľadom na to, že súčasná nízka inflácia je vo veľkej miere spôsobená práve posilnením kurzu koruny," predpokladá Tvaroška.
Stabilná koruna
Kritérium kurzovej stability by snahu Slovenska prijať euro ohroziť nemalo. "Vývoj v posledných mesiacoch praje kurzovej stabilite. Napriek turbulenciám na medzinárodnej finančnej scéne v posledných týždňoch splnenie tohto kritéria máme na dosah," povedala Kohútiková.
Kurz koruny podľa analytikov neprekročí hranice, ktoré stanovuje kritérium. "Aktivita na devízovom trhu na jar tohto roku môže byť braná ako porušenie kritéria. Predstavitelia Národnej banky sa tiež pomerne často vyjadrujú ku kurzu koruny," upozorňuje ekonóm JP Morgan Praha, Miroslav Plojhar. Podľa Tvarošku môžu európske inštitúcie využiť na zamietnutie žiadosti Slovenska na vstup do eurozóny práve toto kritérium. Jedenásti analytici odhadli aj konverzný kurz, pri ktorom by sa mohli zamieňať koruny za eurá. Z priemeru ich odhadov vyšiel kurz 32,66 SKK/EUR. Odhady sa pohybovali v rozpätí od 32,00 SKK/EUR do 33,30 SKK/EUR.
Nie všetci veria
Optimizmus ekonómov v prijatie eura pravidelne rástol od septembra 2006, odkedy začala spoločnosť INEKO v spolupráci s Klubom ekonomických analytikov prieskum zverejňovať. Dôvera klesla iba raz, v júni tohto roka, keď pokles zapríčinila najmä neistota plnenia kritéria deficitu verejných financií a inflácie. Na prieskume sa v septembri zúčastnilo 16 analytikov, z čoho traja prijatiu spoločnej európskej meny na Slovensku v plánovanom termíne neveria. V predchádzajúcom prieskume v prijatie eura neveril iba jeden zúčastnený ekonóm.
Prieskum je zameraný na plnenie troch kľúčových maastrichtských kritérií na prijatie eura, deficit verejných financií, ktorý nesmie prekročiť tri percentá hrubého domáceho produktu, kritérium nízkej inflácie, ktorá smie prekročiť priemernú infláciu v troch krajinách únie s najnižšou infláciou o viac ako 1,5 percenta a kritérium kurzovej stability, podľa ktorého sa koruna k euru musí pohybovať najviac 15 percent od stanoveného kurzu.

 
Pravdepodobnosť splnenia kritérií Zdroj: INEKO
Zdroj: INEKO
 Pre zväčšenie kliknite na obrázok