Inštitucionálni investori sa po posledných prepadoch akcií sťahujú z búrz. V súčasnosti nikto nechce zobrať na seba riziko. Už nikoho nezaujíma, že akcie nemeckých firiem sú lacné a prinášajú vysoké dividendové výnosy. Aj keď všetky fakty hovoria v prospech kurzov akcií, investori sa správajú zdržanlivo. Ako uviedol denník Handelsblatt, strach z vojny v Iraku a obavy z hospodárskeho vývoja jednoducho zatienili možnosti, ktoré poskytujú akciové trhy. "Každý chce predávať, lebo má pred očami vojnu," povedal Haruki Takahashi zo spoločnosti UFJ Tsubasa Securities.
Zatiaľ čo obchodníci na tokijskej burze, na ktorej klesol hlavný index Nikkei po 20 rokoch prvýkrát pod hranicu 8 000 bodov, zaznamenávajú panický predaj, účastníci európsky trhov sa vyjadrujú skôr o pozvoľných predajoch. Tie sú však sprevádzané veľmi nízkymi objemami. V Nemecku sa už niekoľko dní obchoduje len s jednou tretinou priemerne obchodovaných objemov akcií. Je to zaujímavé hlavne z dôvodu, že výrazne klesajúce trhy sú sprevádzané skôr veľkými objemami obchodov. Na jeseň 2001 a 2002, keď výrazne klesol Nemecký akciový index (DAX), zmenu majiteľa zaznamenalo až dvojnásobné množstvo bežne obchodovaných objemov. Naproti tomu však v súčasnosti pokles spôsobujú skôr chýbajúce obchody. Nikto sa jednoducho neodváži ísť na trh.
Popri strachu z vojny zaťažujú kurzy akcií aj hospodárske problémy. "Zo strachu zvyšujúcej sa nezamestnanosti investori nekupujú žiadne akcie. Firmy sa ťažko zbavujú svojich úverov a investori majú strach, že podniky skrachujú," povedal Rolf Stegemann-Kühnert, obchodník banky ING BHF. V pondelok predávali akcie hlavne inštitucionálni investori, a to preto, lebo DAX prelomil dôležitú hranicu 2 400 bodov. Výskumy dokázali, že na trhoch vládne skepsa. Najnovšia anketa, na ktorej sa zúčastnilo 1 000 súkromných aj inštitucionálnych investorov zaradených do "náladového barometra" firmy Sentix, ukázala, že investičnú aktivitu obmedzili hlavne profesionálni investori. Až 45 % inštitucionálnych investorov investovalo v rozmedzí 0 až 50 % z ich priemernej kvóty. Vo februári vykazovala len jedna štvrtina takúto nízku investičnú aktivitu.
Ako veľmi sa spoliehajú investori na nízke kurzy alebo ako sa chcú proti nim zaistiť, ukazuje 1,6 mil. kúpnych kontraktov na Euro-Stoxx 50, čo je nový rekord. Hodnotenia a výhľady však hovoria o rastúcich kurzoch. Odkedy hodnota DAX-u klesla pod hranicu 2 400 bodov, čo je najnižšia úroveň za posledných 7 rokov, priemerná úroveň dividendových výnosov všetkých 30 akcií dosiahla 3 %. A to je najvyššia úroveň od konca 80. rokov.