03.12.2007, 00:00

Koruna sa za týždeň výrazne zhodnotila

Obchodovanie so slovenskou korunou bolo v uplynulom týždni zmiešané, pričom reagovala na politickú krízu, ako aj na vývoj v regióne. V pondelok otvárala na úrovni 33,530/560 SKK/EUR a hneď ráno sa zhodnotila na 33,400/440 SKK/EUR. Meny na trhoch rozvíjajúcich sa krajín postupne zmazávali časť svojich strát z predchádzajúceho týždňa. V závere dňa sa trend otočil a v utorok už otvárala na úrovni 3,520/540 SKK/EUR. Najvyššie sa kurz domácej meny posunul pod regionálnym vplyvom k 33,640 SKK/EUR. V poobedňajších hodinách však parlament rozhodol, že Pavol Paška ostáva vo funkcii predsedu parlamentu. Slovenská mena sa tak odpútala od regionálneho vplyvu a zhodnotila sa k štvorstovke. Rozhodnutie centrálnej banky ponechať úrokové sadzby na nezmenenej úrovni bolo v súlade s očakávaniami trhu.
V stredu domácu menu taktiež ovplyvnilo politické dianie. Nepomohlo jej ani úvodné zhodnotenie smerom k 33,200 SKK/EUR. Premiér Robert Fico podľa predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara na Koaličnej rade oznámil, že nie je ochotný pokračovať v koalícii. Po správach o nezhodách vo vládnej koalícii sa slovenská mena odpútala od regiónu a zareagovala prudkým oslabením, a to na 33,450 SKK/EUR. V závere dňa bol kurz mierne nižšie. Vo štvrtok ráno prevládala na trhu nervozita, pričom trh čakal na vystúpenie predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara. Slovenská mena sa tak oslabila o niekoľko halierov. Po tom, čo Mečiar informoval, že súčasná vládna koalícia bude pokračovať ďalej, si koruna pripísala zisky. Najnižšie sa kurz posunul k úrovni 33,260 SKK/EUR, avšak zhodnotenie bolo len krátkodobé. Neskôr časť ziskov domáca mena zmazala, avšak už v piatok si opäť polepšila. Z otváracích 33,310/350 SKK/EUR sa kurz najnižšie posunul k 33,100/130 SKK/EUR. Neskôr tieto zisky mierne skorigovala a na konci dňa bol kurz pri dvojstovke.
Budúci týždeň možno očakávať ďalšie posilňovanie slovenskej meny. Dôležitým impulzom na postup koruny k úrovni 33,000 SKK/EUR môže byť očakávané schválenie rozpočtu na budúci rok. Ďalšie významnejšie impulzy sa budúci týždeň na devízovom trhu neočakávajú, a tak by sa kurz mal pohybovať aj v závislosti od vývoja v regióne v pásme od 33,100 SKK/EUR do 33,350 SKK/EUR.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.