14.03.2005, 00:00

Cena ropy útočila na maximá

Komoditný trh v New Yorku, kde sa obchoduje s ropou, sa nachádza v rastúcej nálade. Ropa zaútočila na svoje maximá a celý týždeň sa niesol v znamení vzostupu cien.

Komoditný trh v New Yorku, kde sa obchoduje s ropou, sa nachádza v rastúcej nálade. Ropa zaútočila na svoje maximá a celý týždeň sa niesol v znamení vzostupu cien.
Aprílový futures kontrakt ropy uzatvoril minulý týždeň na úrovni 53,78 dolára za barel. Cena ropy na oboch stranách Atlantiku síce v úvode týždňa mierne klesla, ale nie nadlho. Trhy sa otvorili v pondelok na cene 53,15 dolára. Oslabenie podporili slová prezidenta OPEC-u, ktorý potvrdil, že ponuka ropy v súčasnosti plne pokrýva zvyšujúci sa dopyt. Súčasne ropný kartel v prípade potreby môže zvýšiť svoju produkciu približne o dva milióny barelov. V utorok cena ropy opäť vzrástla takmer o dolár a blížila sa už k úrovni 55 dolárov za barel. Túto úroveň bez problémov prekonala. Dôvodom na rast cien v ropnom sektore je nová vlna chladného počasia v Spojených štátoch. Pod jeho vplyvom sa zvýšil dopyt po zemnom plyne a vykurovacom oleji, čo malo pozitívny vplyv aj na cenu surovej ropy. V stredu cena klesla po zverejnení nárastu zásob v Spojených štátoch o 3,2 milióna barelov, teda 159 litrov. Pred úrovňou 54 dolárov sa však oslabovanie "čierneho zlata" zastavilo. Súčasne bol totiž zverejnený mierny pokles zásob benzínu a vykurovacieho oleja, v dôsledku čoho sa ropa opäť prudko posilnila a otestovala historické maximum na úrovni 55,65 dolára za barel. Rast ceny ropy v New Yorku sa na doterajšom historickom maxime 55,65 dolára za barel zastavil a cena čierneho zlata, pod vplyvom vyberania ziskov investorov, klesla o viac ako dolár. Nižšie ceny na trhu podporuje hlavne očakávané oteplenie, ktoré sa spája s blížiacim sa koncom zimy na severnej pologuli. Vo štvrtok sa ropa mierne oslabila.