21.02.2005, 00:00

Cena zlata sa minulý týždeň zvýšila

Aprílový futures kontrakt sa priblížil k 430 dolárovej hranici, pričom v piatok uzatvoril na úrovni 422 dolárov za trojskú uncu. Kontraktové minimum uplynulého týždňa pritom dosiahlo rovnakú hodnotu ako najvyššia cena z minulého týždňa.

Cena zlata, s ktorým sa obchoduje na newyorskej burze COMEX, sa v minulom týždni posilnila. Aprílový futures kontrakt sa priblížil k 430-dolárovej hranici, pričom v piatok sa uzatvoril na úrovni 422 dolárov za trojskú uncu. Kontraktové minimum uplynulého týždňa pritom dosiahlo rovnakú hodnotu ako najvyššia cena z minulého týždňa.
Trh sa otvoril v pondelok na úrovni 424,2 dolára, pričom denné dno ležalo len o niečo nižšie. Od tejto úrovne sa cena odrazila a vydala sa smerom hore. Rast sa zastavil na cene 427,7 dolára a v závere obchodovania sa trh mierne skorigoval k zatváracej cene 427,3 dolára za uncu. V utorok 15. 2. sa zlato opäť mierne posilnilo. Cena zlata tak počas posledných štyroch obchodovacích dní vzrástla o 4 % na februárové maximum.
Cena zlata vzrástla na maximálnu úroveň 428,7 dolára za uncu. Obchodovanie prebiehalo v obchodnom pásme širokom 3,7 bodu a zatváracia cena bola na rovnakej úrovni ako v predchádzajúci deň. V stredu zlato mierne skorigovalo svoje predchádzajúce zisky a oslabilo sa na denné minimum 423,4 dolára. V závere obchodovania však trh nabral silu a zatvoril sa na cene 426,9 dolára. Vo štvrtok sa zlato opäť zdvihlo a posunulo februárové maximum tesne pod 430-dolárovú hranicu. Tá však odolala.
Obchodovanie s ropou na burze NYMEX bolo taktiež zaujímavé. Marcový futures kontrakt sa v druhej polovici týždňa dostal tesne pod 50-dolárovú hranicu a po ospalom úvode týždňa sa cena zdvihla. Podporou pre ropu bol posledný bombový útok na ropovod v severnej časti Iraku. Novú vlnu nákupov podporilo aj zvýšenie globálneho dopytu po rope. Pre najbližší vývoj ceny čierneho zlata bolo smerodajné zverejnenie pravidelnej správy o stave zásob v USA. Zverejnené čísla priniesli pokojné obchodovanie a utorkové obchodovanie prebehlo v úzkom obchodnom pásme. V stredu 16. 2. sa obchodovalo v širokom pásme 48,65 až 46,95 dolára za barel. Trh sa nakoniec uzatvoril na cene 48,33 dolára. Nestále obchodovanie pokračovalo aj vo štvrtok. Trh sa oslabil k dennému dnu na úrovni 47,4 dolára za barel a v závere sa len mierne zdvihol na zatváraciu cenu 48,54 dolára. V piatok sa cena ropy posilňovala.