Investičný guru Warren Buffett naďalej obchádza akcie, pretože si aj po troch rokoch padajúcich kurzov stále myslí, že sú nadhodnotené. Namiesto toho kupuje tento druhý najbohatší muž sveta pre svoju investičnú spoločnosť Berkshire Hathaway Inc. vysokorizikové obligácie, tzv. junkbonds, ktoré sú zároveň aj vysoko úročené. V roku 2002 šesťnásobne zvýšil svoje úverové a junkbonds portfólio na úroveň 8,3 mld. USD. "Napriek trom rokom neustáleho poklesu kurzu akcií, ktoré zvýšili atraktivitu kmeňových akcii, stále nenachádzame tie, o ktoré by sme mohli mať eventuálny záujem. V súčasnosti sa ešte stále nechceme angažovať v akciách," píše W. Buffett vo výročnom liste pre svojich akcionárov.
Ako uviedol denník Frankfurter Allgeimene, W. Buffett, ktorý dokázal veľmi lacno získať akcie firiem, ako napríklad Coca-Cola Co., sa stále drží svojho tvrdenia, že akcie sú ešte nadhodnotené. V dôsledku toho radšej investuje do vysoko úročených obligácií a úverov. W. Buffett v súčasnosti nakupuje junkbonds, pretože ich cena je podľa jeho tvrdenia rozumná. Tieto investície sú však spojené s oveľa väčším rizikom ako akcie, pretože firmy, ktoré emitujú junkbonds, často trpia vysokými úvermi. W. Buffett naďalej ráta s veľkými stratami vo svojom portfóliu s rizikovými obligáciami. Avšak doteraz dokázal v tejto oblasti celkom dobre zarobiť.
"Ak kupujeme junkbonds, dostávame sa do styku so spoločnosťami, ktoré sa nachádzajú v ťažkej situácii. Avšak manažment môže sledovať záujmy, ktoré neschvaľujú akcionári," dodáva W. Buffett. V júli minulého roku získal Berkshire spolu s ďalšími dvoma partnermi konvertibilné obligácie firmy Level 3 Communications Inc. v hodnote 500 mil. USD. Niektorí konkurenti tohto prevádzakovateľa optických sietí už vyhlásili platobnú neschopnosť, medzi inými aj Global Crossing Ltd.
Čo sa týka akcií, je W. Buffett oveľa skeptickejší. "Nezmyselné hodnotenia, ktoré sa dosiahli počas bubliny, ešte nie sú zažehnané," upozorňuje W. Buffett. V dôsledku toho Buffett a Charlie Munger, viceprezident Berkshire, zvolili vyčkávaciu taktiku. "Ak chcete úspešne investovať, niekedy je nutné zostať aj nečinným," zdôrazňuje Buffett. Avšak nie je jediný, kto objavil kúzlo vysokorizikových obligácií. Podľa správy investičnej banky Merrill Lynch & Co. dokázali junkbonds priniesť investorom od októbra minulého roka priemerný výnos 15 %.
W. Buffett je však aj proti derivátom. Vo svojom liste pre akcionárov ich označil za časovanú bombu, tak pre zúčastnené strany, ako aj pre hospodársky systém. Berkshire totiž likviduje firmu General Re Securities, derivátovú divíziu jednej poisťovne, ktorú v minulosti odkúpil. Už viac ako rok sa Berkshire pokúša túto divíziu rozpredať, avšak General Re disponuje doteraz pohľadávkami v hodnote 6,5 mld. USD.