26.05.2005, 00:00

Bankári odmietli odporúčanie OECD

Bankári odmietli odporúčanie OECD, zápis zo zasadnutia centrálnej banky USA potvrdil postupné zvyšovanie úrokov, Európa zatiaľ vyčkáva.

V utorok zverejnený zápis z posledného zasadnutia Federálnej komisie pre operácie na voľnom trhu (FOMC), ktorá rozhoduje o menovej politike v USA, neovplyvnil obchodovanie s dolárom. V platnosti ostáva konzervatívny prístup postupného zvyšovania úrokov, ktoré by v júni mali stúpnuť na 3,25 %. Postupný rast úrokov v USA až na 4,75 % v budúcom roku prognózovala aj Organizácia pre spoluprácu a hospodársky rozvoj (OECD). Proti tomu istému odporúčaniu OECD však vystúpili predstavitelia Európskej centrálnej banky (ECB). Podľa nich najbližším krokom ECB bude zvýšenie úrokových sadzieb. OECD pritom v polročnej správe zverejnenej v utorok podmienila prognózovaný rast HDP v eurozóne urýchleným znížením úrokov o 50 bázických bodov na 1,5 %.
Americký dolár sa včera krátko popoludní oproti euru pohyboval na 1,256 USD/EUR. Ostáva tak blízko piatkového rekordu 1,2535 USD/EUR, čo je jeho najsilnejšia úroveň od 20. októbra. Zápis zo zasadnutia bankárov amerického Federálneho rezervného systému (Fed) kurzom nepohol. Rokovanie FOMC sa totiž uskutočnilo ešte pred zverejnením nečakane dobrých výsledkov zahraničného obchodu, maloobchodného predaja a rastu zamestnanosti v USA. Centrálna banka teda tieto údaje na zasadnutí a v zápise nereflektovala. Treba pripomenúť, že bankári na stretnutí 3. mája vychádzali z údajov za apríl vrátane nízkeho maloobchodného predaja a rastu zamestnanosti za marec, ovplyvnených sezónnymi výkyvmi -- najmä veľkonočnými sviatkami. Rozdiely v názoroch tzv. jastrabov (presadzujú zvýšenie úrokov) a holubov (chcú spomaliť rast sadzieb) v FOMC sa na zasadnutí 3. mája prehĺbili. Väčšina však stále dáva prednosť zabrzdeniu inflácie pred rizikom spomalenia rastu ekonomiky. "Všetci členovia považujú výkon menovej politiky za uvoľnený a zhodli sa, že v dlhodobom výhľade sú krátkodobé sadzby na príliš nízkej úrovni pre udržanie stabilného hospodárskeho rastu a cenovej stability," uvádza sa v zápise z rokovania FOMC.
Podobný názor majú aj kolegovia z Európskej centrálnej banky. Na odporúčané zníženie úrokov v 12 krajinách so spoločnou menou euro už stihli reagovať prostredníctvom tlače. Erkki Liikanen v interview vo včerajšom vydaní Financial Times Deutschland spochybnil zníženie úrokov. "Momentálne máme veľmi uvoľnenú menovú politiku," uviedol guvernér fínskej centrálnej banky a člen Rady guvernérov ECB, ktorá je jej najvyšším rozhodovacím orgánom. Člen Výkonnej rady ECB Tommaso Padoa-Schioppa zasa pre denník Frankfurter Allgemeine Zeitung povedal, že "pri pohľade na momentálny stav (inflácie, pozn.) je jasné, že jediným možným okamžitým krokom je smerovanie bližšie k neutrálnej výške sadzieb". Takisto teda vylúčil možnosť ďalšieho uvoľnenia menovej politiky.