28.01.2005, 00:00

Ropa atakuje 50-dolárovú hranicu

Ropa atakuje 50-dolárovú hranicu, trhy kovov reagujú na vývoj devízových kurzov.

Obchodovanie s ropou a ropnými derivátmi na newyorskej burze NYMEX sa v tomto týždni nesie v znamení útoku na dôležitú psychologickú hranicu 50 dolárov za barel. Ropa sa postupne dostávala z úrovní pod 48 dolármi a v strede týždňa sa už obchodovala tesne pod 50 dolármi. Do hry výrazne vstupuje faktor počasia, vďaka čomu sa čierne zlato posilňuje. USA totiž zasiahla vlna snehových prehánok a prudkého ochladenia, čo sa odráža na súčasnej vysokej cene ropy a jej derivátov.
V pondelok 24. 1. bolo obchodovanie s ropou rozkolísané. Marcový futures kontrakt otvoril na cene 48,9 dolára. Pod vplyvom výrazného ochladenia v Spojených štátoch sa čierne zlato v úvode seanse posilnilo na 8-týždňové maximum. Na úrovni 49 dolárov za barel však obchodníci pristúpili k vyberaniu ziskov. Cena sa dostala najvyššie na úroveň 49,15 dolára. Následný obrat a pokles ceny ropy umožnili správy od iránskeho ministra pre energetiku, ktorý sa vyjadril, že OPEC by v dôsledku vysokých cien na najbližšom zasadnutí nemal obmedziť produkciu. Obchodovanie s ropou bolo v stredu 26. 1. rozkolísané. Po zverejnení poklesu zásob benzínu a ropných destilátov v Spojených štátoch cena čierneho zlata najskôr vzrástla na nové 2-mesačné maximum. Pred úrovňou 50 dolárov za barel však obchodníci opäť pristúpili k vyberaniu ziskov, keďže súčasne bol zverejnený aj nárast zásob surovej ropy o 3,4 milióna barelov. O 3,3 % vzrástol aj dovoz ropy do Spojených štátov, čo znamená, že decembrové obmedzenie produkcie organizáciou OPEC zatiaľ neovplyvnilo výšku dodávok na svetové trhy. Cenové rozpätie dosiahlo úrovne 47,9 až 49,7 dolára za barel. Ropa nakoniec uzatvorila obchodovanie pod úrovňou 49 dolárov na cene 48,78 dolára. Včerajšie obchodovanie sa nieslo v pokojnom duchu.
S drahými kovmi na burze COMEX v New Yorku sa v tomto týždni obchoduje v pokojnom duchu. Trhy reagujú na vývoj devízových kurzov, hlavne na menovom páre euro oproti doláru. Zlato, striebro a platina sa mierne oslabili pod vplyvom stabilnejšieho dolára. Trh s februárovým kontraktom na zlato otvoril tohtotýždňové obchodovanie na úrovni 426,9 dolára za trojskú uncu. Pondelková seansa prebiehala v úzkom pásme 1,5 bodu. V utorok sa pozornosť obchodníkov sústredila na čísla o spotrebiteľskej dôvere v USA. Po ich zverejnení cena zlata spadla až k úrovni 421 dolárov. V stredu drahé kovy korigovali svoje straty z utorkového obchodovania. Po zverejnení nárastu nemeckého IFO indexu, ktorý naznačil zlepšenie podnikateľskej dôvery v Nemecku, sa posilnilo euro oproti doláru. Pod jeho vplyvom vzrástla cena zlata, striebra aj platiny. Zlato sa tak posilnilo až na úroveň 427,8 dolára a v závere seanse sa trh mierne oslabil na zatváraciu cenu 426,9 dolára za uncu.