Mohutný muž, ktorý by nemal problém vyniesť na piate poschodie vrece zemiakov, má vo svojich prstoch nesmierne veľký cit. Jeho dotyk by sa dal prirovnať k zázraku. Samozrejme, nejde o žiadne tajomstvo z priestoru medzi nebom a zemou. Jednoducho ovláda umenie mechanicky upraviť posunuté medzistavcové platničky, menisky v kolennom kĺbe, "povyhadzované" lakte či zápästia.
"Je to niečo, čo sa nedá naučiť, človek to musí mať v sebe," rozhovoril sa o svojom mimoriadnom nadaní 54-ročný Michal Danác. Pred desiatimi rokmi mal sám veľké problémy s chrbticou, hrozila mu operácia, a ak existuje náhoda, tak ona spôsobila, že sa stretol s istým starším pánom -- chiropraktikom. "Zažíval som veľké bolesti, ktoré nikomu neželám. Ale istý čas som chodil k tomuto pánovi a moje problémy postupne pominuli. Začal som k nemu vodiť rodinu a priateľov. Pozoroval som ho pri práci a postupne v sebe objavoval tieto vlohy."
Nikomu však k dobrej a kvalitnej práci nestačí iba nadanie. Aj talentovaný budúci maliar či spevák musí veľa študovať. Inak to nebolo ani v prípade pána Danáca. "Nič som nenechal na náhodu, maximálne som sa začal venovať medicíne, najmä anatómii. Prelúskal som desiatky kníh, aby som ovládal tajomstvá toho, ako funguje srdce či koleno. Tieto vedomosti sú pri danostiach, ktoré mám, veľmi nápomocné."
Má nielen zlaté ruky, ale aj srdce. "Vyštudoval som elektrotechnickú priemyslovku a pracoval ako vedúci údržby. Potom som sa začal zaoberať aj chiropraktiou. Ale dve roboty naraz sa nedajú robiť dobre, preto som sa dal na túto dráhu a snažím sa pomáhať ľuďom," hovorí M. Danác. Pomoc ľuďom, to znie samaritánsky a žiaľ, v dnešných časoch podozrivo zároveň. V prípade chiropraktika Danáca je to však pravda. Okrem toho, že sa naprávaním mechanických častí tela živí -- dáva dokopy tenistov, hokejistov, futbalistov aj basketbalistky FCP Ružomberok -- povesť o ňom sa rýchlo šíri a on ochotne a bezplatne pomáha každému, kto o to požiada.
"Je to veľmi náročné na silu a energiu. Veď si predstavte človeka, ktorý strávil niekoľko mesiacov v nemocnici. Keď sa takého dotknete, energiu z vás doslova vysaje. Ale v živote je to tak, že keď chcete robiť hocičo a robíte to maximálne, strácate veľa síl," konštatuje.
Nové sily cez deň načerpáva na slniečku a v noci hlbokým spánkom. Ako dobíjač bateriek vynikajúco funguje aj jeho 6-ročná vnučka Michalka. Okrem nej zbožňuje kvety a svoju okrasnú záhradu. Nesmie sa v nej rýpať príliš veľa, aby si neporanil prsty a nestratil cit, ale ako dodal s úsmevom, taniere doma občas umyje, tie mu neškodia.
Dá sa pri náprave boľavého chrbta alebo kolena vyhnúť bolesti? Asi nie, čo raz bolí, bolí. "Po boľavom bode sa snažím prejsť štyri-, päťkrát, aby som bolesť rozlúskol a akosi rozkúskoval. Pár dní to ešte môže bolieť, ale potom sa človeku uľaví," opisuje svoju prácu.
Profesionálni športovci, ktorým najčastejšie napráva kolená a členky, mu vraj vymýšľajú prezývku alebo tajné meno. Nečudo, že si chcú jeho zlaté ruky uchrániť len pre seba. Pri snahe Michala Danáca pomáhať ľuďom sa im to však podarí iba veľmi ťažko.
chyro1_2404135242.JPG
Michal Danác
Símka hn/Š. Laktiš