29.05.2009, 00:00

Človek a robot ...alebo dvojičky v akcii

Vynálezcovia. Bratia Furkovci zostrojujú roboty, oddelili DNA a budú skúmať tuberkulózu.

Predstavte si, že ste riaditeľom školy a prídu za vami dvaja prváci s otázkou, či by nemohli zorganizovať medzinárodnú prezentáciu robotov.

Ak by ste boli Zuzanou Vaterkovou zo Spojenej školy na Metodovej ulici v Bratislave a vašimi žiakmi by boli osemnásťroční Samuel a Daniel Furka, povedali by ste áno. A urobili by ste dobre. Zatiaľ čo si väčšina ich rovesníkov si myslí, že roboty sú len ničiace stroje z počítačových hier alebo sci-fi určené na zabíjanie a počítače sú len na hranie, títo bratia už tretí rok dokazujú opak. V rámci projektu MetodBot, ktorý vymysleli, predvádzajú študenti svoje vyrobené stroje. A nielen tí slovenskí. Ľudia, pre ktorých slovné spojenia ako autonómna robotika, automatizácia regulácia a programovanie, nie je len sci-fi, poznajú aj bratov Furkovcov. Majú osemnásť rokov, pozná ich rakúsky prezident a chýry o nich smerujú až za Atlantik.

[[{"type":"hn-image","fid":"75162"}]]

Vynálezcovia odmalička
"Sú to úplne normálni chalani,“ hovorí s láskou v hlase ich mama Helena Furková. Jej deti boli odmalička veľmi hravé. Nevidela v nich malých géniov. "Brali sme to ako súčasť detstva a podporovali sme ich v tom. Keď mi dávali otázky, dávala som im odpovede. Ak som nevedela, povedala som im, že si to pozriem a odpoviem neskôr.“
Pre Samuela a Daniela bolo obyčajné pečenie výskumom a prvé vynálezy začali zostrojovať, keď mali päť rokov. Neskôr získali svoj prvý patent. Pre nadané deti je dôležitá škola. Tých vystriedala rodina Furková niekoľko. "Ak potenciál dieťaťa nie je využitý dostatočne, nudí sa. Treba nabrať odvahu a komunikovať s učiteľmi.“ Bratia dostali viac úloh a hneď sa to zlepšilo.

 

Geniálna podpora
Nestačí len talent a nekonečný hlad po vzdelaní. Treba mať šťastie na ľudí. Vynaliezaví bratia ho mali. "Neskutočne nás [[{"type":"hn-image","fid":"75163","attributes":{"class":"right","width":"300","height":"200"}}]]podporovala naša fyzikárka, profesorka Jana Camara a triedna profesorka Anna Šidlová, i v časoch, keď našim schopnostiam ľudia neverili,“ hovorí Daniel Furka. Rozvíjať talent bratov i ďalších mladých vedcov pomáha aj Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského. V ich tábore napríklad izolovali DNA či značkovali vtákov. Pri organizovaní MetodBotu pomáha chalanom aj Richard Balogh z fakulty elektrotechniky a informatiky, ktorý požičiava stoly, po ktorých sa roboty pohybujú a dodáva potrebnú techniku. Je to taká priateľská pomoc. "Pani riaditeľka poskytne telocvičňu, čas a ľudské zdroje, sestra upečie pagáče a mladí sa môžu realizovať,“ hovorí s úsmevom Furková.

Deti, ktoré občas zabehnú na medzinárodné videoprednášky na rôznych fakultách, vychovávala mama ako všetky ostatné. Vedia prať, žehliť, a dokonca aj navaria. Keď boli menšie, zapisovali si cudzie slová a následne doma listovali v slovníku. Sú však nenáročné a skromné. A, samozrejme, vytrvalé. Referáty sa napríklad v rodine Furkovcov robia z kníh, nie z internetu, a ich vynálezy sú nízkorozpočtové. Ide skôr o nápad. Všetci rodinní známi zbierajú batérie, pridá sa lepiaca páska, kartóny, diódy a podobné výrobné tajomstvá. Nemajú problém ani s Vianocami. "Zájdeme do Baumaxu a ich poteší dvanásť metrov drôtu,“ dodáva s úsmevom mama.

Priechod pre chodcov
Život vynálezcov však nie je len dobrodružstvo a nemajú na ružiach ustlané. Ako sa hovorí, všetko má v živote svoju cenu. Bratia sa na seba nepodobajú, ale rozumejú si o to viac. Nešťastie sa nevyhýba ani tým najbystrejším. Daniel bol raz cestou do školy na nesprávnom mieste v nesprávny čas. Zrazilo ho auto a vážne sa zranil. O tom, ako dokáže jeden okamih obrátiť celý život na ruby, by vám vedel porozprávať. Odvtedy je hlavným motorom ich nadania Samuel. Pomáha bratovi, ako sa len dá. Vo všetkom.
Ako by svoje deti opísala mama? "Sú citlivé, majú vyhranený cit pre spravodlivosť a čestnosť. Rady pomáhajú a sú chápavé,“ hovorí.
Nejde len o roboty, fyziku a chémiu. Samuel a Daniel sa zaujímajú o všetko. Teda okrem diktátov. Fascinuje a napĺňa ich aj hudba. Jeden brat hrá na husliach, druhý na flaute, klarinete a gitare. Napĺňa ich aj výtvarné umenie. Neraz šli zahrať do domova dôchodcov, detského domova či do nemocnice. Všetko robia na maximum. Ako tvrdí ich mama, sú to úplne normálni chalani. Priemerne hriešni ako väčšina ľudstva. Áno, normálne deti, ktoré napríklad zapojí prírodovedecká fakulta do výskumov, ktoré sa týkajú retrogénov a tuberkulózy.