Ak ste prišli o zamestnanie a šanca, že sa vám podarí nájsť si nové, je minimálna, východiskom z tejto osobnej krízovej situácie môže byť predčasná penzia. Musíte na ňu však mať vek. Ak uvažujete o skorším dôchodku, výhodnejšie je požiadať oň ešte do konca tohto roka. Budete totiž dostávať mesačne viac peňazí.

Predčasný dôchodok

- oplatí sa nezamestnaným, ale aj ľuďom, ktorým hrozí zníženie mzdy pred dôchodkovým vekom
- nezískate ho, ak výška dôchodku neprevýši 1,2-násobok životného minima
- ak oň požiadate do konca tohto roka, bude vyšší než kedy ste on požiadali v budúcom roku
- so žiadosťou počkajte, ak ste tento rok zarábali lepšie ako vlani
- predčasný dôchodok sa po dosiahnutí normálneho dôchodkového veku neprepočítava
- zvýši sa len vtedy, ak ako dôchodca pracujete

Najmä nezamestnaní
V budúcom roku sa suma novopriznaných dôchodkov oproti tomuto roku zníži približne o 4,4 percenta. Platí to aj pre predčasné penzie. "Z tohto dôvodu určite odporúčam požiadať o predčasný starobný dôchodok tým, čo stratili prácu a nepredpokladajú, že si nájdu nové zamestnanie v roku 2010,“ zdôvodňuje Jozef Mihál, odborník na sociálnu politiku a podpredseda strany SaS. Určite by ste tak podľa jeho slov mali urobiť v prípade, ak máte približne rok do dosiahnutia dôchodkového veku.

Váš predčasný dôchodok priznaný ešte v tomto roku bude totiž podľa Mihála rovnaký, ako by bol ten "štandardný“ pridelený v budúcom roku. "Ak si niekto o dôchodok požiada už v tomto roku, bude ho užívať dlhšie,“ hovorí.

Takmer rovnako
Suma predčasného dôchodku sa znižuje o pol percenta za každých chýbajúcich 30 dní do dosiahnutia dôchodkového veku. Na budúci rok sa však dôchodky valorizujú iba 3,05 percenta, zatiaľ čo tento rok to bolo vyše šesť percent. A penzia priznaná do Silvestra sa žiadateľom zvýši o tohtoročných šesť percent.

Mihál poukazuje na to, že napriek kráteniu predčasných penzií budete mať vďaka tohtoročnej valorizácii takmer rovnako vysoký predčasný dôchodok, ako kedy ste získali normálny dôchodok v roku 2010. Určite to platí, ak máte deväť mesiacov pred dôchodkovým vekom.

Dobrý zárobok, dôvod počkať
Počkať so žiadosťou o dôchodok do budúceho roka sa však oplatí tomu, kto tento rok napriek hospodárskej kríze zarábal lepšie ako vlani. "Do priemerného osobného bodu, z ktorého sa počíta dôchodok, sa v tomto roku zahrnú príjmy do konca minulého roka, kým v budúcom roku aj príjmy z tohto roka,“ hovorí pre HN poradkyňa Asociácie dôchodcovských správcovských spoločností a bývalá poslankyňa Ľubica Navrátilová. Ak ste však počas roka 2009 boli nezamestnaní, určite vaše príjmy neprekročili hranicu zárobku z roku 2008.

Predčasná penzia ostáva
Častým omylom v súvislosti s predčasným dôchodkom je domnienka, že po dosiahnutí reálneho dôchodkového veku dostanete nanovo vypočítanú "normálnu“ penziu. Nie je to však pravda. Sociálna poisťovňa vám bude naďalej vyplácať dôchodok, ktorého základom je predčasná penzia. "Poberatelia predčasných dôchodkov sa často domnievajú, že po dovŕšení dôchodkového veku môžu uplatniť nárok na riadny starobný dôchodok. Nemôžu,“ upozorňuje Návrátilová. Predčasné dôchodky sa však valorizujú rovnako, ako tie štandardné.

Podľa skúseností Navrátilovej si nárok na predčasný dôchodok častejšie uplatňujú muži ako ženy. Dôvodom je fakt, že zvyčajne zarábajú viac a spĺňajú podmienky na uplatnenie predčasného dôchodku. Vo všeobecnosti však platí: predčasná penzia sa zvyčajne oplatí tomu, kto nebude žiť príliš dlho. Pri dlhovekosti je "výhodnejší“ bežný dôchodok. Veľa však závisí od valorizácie dôchodkov.

Predčasná penzia sa prepočíta len tomu, kto ako dôchodca zostanete pracovať. Práve počet odpracovaných rokov mu ju môže prilepšiť. Ale to len vtedy, ak v práci dá výpoveď.

Prečítajte si aj:
Na predčasný odpočinok nepustia z práce každého

Pred odchodom do predčasného dôchodku musíte spĺňať niekoľko podmienok, ktoré stanovuje zákon.

Poradňa

Už tri mesiace maródujem. Môj zamestnávateľ počas mojej práceneschopnosti dal výpoveď trom mojim spolupracovníkom. Môžem čakať výpoveď aj ja?