24.02.2016, 00:00

Treba vyriešiť právny marazmus

Keď hovoríme o budúcnosti Tatier, musíme si uvedomiť, že hovoríme o Vysokých, Západných, Belianskych a Nízkych Tatrách, teda o rozlohe viac ako 146-tisíc hektárov.

Toto územie v súčasnosti plní viacero funkcií. Lesné porasty, ktoré vlastní štát a súkromní vlastníci a hospodária s nimi, sú súčasne národným parkom (NP). Ďalej je to ochrana prírody a cestovný ruch, ktorý bol v Tatrách oveľa skôr ako boli vyhlásené za národný park.

Pohľad vlastníkov
Mediálne sa vždy téma budúcnosti Tatier zvrtne do témy cestovný ruch verzus ochrana prírody. Alebo zjazdovky a lanovky áno či nie a koľko. Pritom hlavným problémom, kvôli ktorému sa zásadný krok budúcnosti Tatier dodnes neuskutočnil, je neschopnosť štátu realizovať ochranu prírody na svojich alebo vysporiadaných pozemkoch (zonácia Tatier). To znamená, platiť „odškodné“ súkromným vlastníkom lesov za obmedzenie v hospodárení na vlastnom majetku. V tomto prípade hovoríme o veľkých peniazoch, keď na seba naráža chuť chrániť Tatry a mať ich ako národný park a zároveň ctiť si súkromné vlastníctvo. Čo je však horšie, aj v jasných prípadoch, keď je možné vymeniť územie chránené v rukách súkromného vlastníka za územie s nižšou ochranou v rukách štátu, k takýmto zámenám nedochádza. Toto je príklad zámeny, ktorú sme ako TMR štátu navrhli, ale mediálny strach politikov z „obchodu s J&T“ je oveľa silnejší ako reálna snaha chrániť Tatry. Budúcnosť Tatier je najmä vo vyrovnaní sa s týmto dedičstvom, to znamená chrániť prírodu na svojom, teda na pozemkoch vo vlastníctve štátu alebo na pozemkoch, na ktorých bude dohoda s vlastníkom.

Ochrana prírody
Dnes sú Tatry národný park s rôznymi stupňami ochrany. Bohužiaľ, na veľkej časti územia klameme sami seba. Ak máme chaty, cesty, zjazdovky, dokonca intravilán obce a podobne v piatom naj

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.