Online rozhovor

Rovnaká prémia, vyšší vklad. Stavebné sporenie sa zmení

Aké sa zmení štátna prémia pri stavebnom sporení? Kde je najvýhodnejšie vložiť peniaze? Čo je výhodnejšie - úver verzus medziúver? Dnes vám radil Peter Kolárik, konateľ spoločnosti TotalMoney.sk.

Otázky už nemožno pridávať. Rozhovor bol uzavretý.

Online rozhovor

Otázku položil:
Ivan
6.8.2013 16:36
Od nového roka sa má zmeniť štátna prémia. Bude nám to na prospech alebo nie?
Výška štátnej prémie pre rok 2014 bude nižšia o 3,0 % v porovnaní s rokom 2013, ale jej maximálny strop zostane nezmenený vo výške 66,39 €. V praxi to znamená, že pre získanie maximálnej štátnej prémie bude treba v roku 2014 vložiť na účet stavebného sporenia viac peňazí ako v roku 2013 (781,06 € v roku 2014 namiesto súčasných 577,30 €).
Otázku položil:
Tibor
6.8.2013 16:37
Mám našetrených okolo 10 000 eur a uvažujem nad tým, či je vhodné dať ich do stavebného sporenia alebo nie? Poraďte, či sa mi tam zhodnotia lepšie ako v banke.
Určite nemá zmysel vložiť celých 10 000 € na účet stavebného sporenia. Okrem štátnej prémie sú peniaze na stavebnom sporení úročené 2% p.a., musíte ich však viazať na dlhšie časové obdobie -- minimálne na 2 roky ak nechcete prísť o štátnu prémiu, ak peniaze vyberiete v 3. až 6. roku sporenia, tak je potrebné dokladovať účel ich použitia. Ideálne by bolo vložiť každý rok na stavebné sporenie sumu potrebnú pre získanie maximálnej štátnej prémie a zvyšné peniaze zhodnocovať na inom sporiacom produkte (termínovaný vklad, sporiaci účet a pod.). Alternatívou môže byť aj rozloženie 10 000 € na členov rodiny (deti, manželku), ktorým uzatvoríte stavebné sporenia. Každý zo sporiteľov má nárok na jednej zmluve o stavebnom sporení na štátnu prémiu. Nevýhodou je spomínaných 6 rokov, počas ktorých nemôžete použiť peniaze na čokoľvek ak nechcete o štátnu prémiu prísť.
Otázku položil:
Klára
6.8.2013 16:38
Sme rodina s deťmi a uvažujeme nad tým, či je pre nás dobré spájať stavebné sporenia alebo nie? Dá sa to urobiť aj teraz, keď si pár rokov sporíme?
Ak máte záujem o čerpanie úveru, tak je spájanie zmlúv výhodné. Ak ešte sporíte, tak sa Vám spájať zmluvy neoplatí, pretože počas sporenia získavate na každého člena rodiny štátnu prémiu. Spájať možno len zmluvy, ktorých majiteľom je rovnaká osoba. Pred spojením zmlúv musíte stavebnú sporiteľňu požiadať o prevod jednotlivých zmlúv na seba. Spojením zmlúv zaniká zmluva so skorším dátumom platnosti.
Otázku položil:
Slávo
6.8.2013 16:40
Na stavebnom sporení si šetrím 3 roky. Mám tam 4000 eur. Musím ho z finančných dôvodov zrušiť. Budem platiť nejaké sankcie a v akej priemernej výške?
Ak zrušíte stavebné sporenie po 3 rokoch sporenia a ak nezdokladuteje stavebnej sporiteľni účel použitia finančných prostriedkov, prídete o získané štátne prémie. Výpoveď zmluvy o stavebnom sporení po 3 rokoch sporenia je v PSS spoplatnená vo výške 60 €, vo Wustenrote je poplatok 0,5 % z cieľovej sumy a v ČSOB stavebnej sporiteľni 1 % z cieľovej sumy (pre produkty Profit a Profit Kľúčik).
Otázku položil:
Monika
6.8.2013 16:41
Čo všetko by sa malo ešte zmeniť v najbližších mesiacoch pri stavebnom sporení? Uvažujem nad ním, ale neviem, či ešte tento rok alebo až budúci... Aká je vaša rada?
Plánované je zníženie štátnej prémie zo súčasných 11,5 % na 8,5 % v roku 2014. Maximálna výška štátnej prémie 66,39 € ostatné aj naďalej nezmenená. Ak uvažujete nad stavebných sporením, tak sa Vám oplatí založiť si ho ešte v tomto roku a do konca roka naň vložiť aspoň 577,30 €. Získate tak tohoročnú štátnu prémiu v plnej výške. V roku 2014 bude musieť pre získanie maximálnej štátnej prémie vložiť na stavebné sporenie aspoň 781,06 €.
Otázku položil:
Ivan
7.8.2013 07:57
Rád by som vedel, či majú teraz stavebné sporiteľne nejaké zaujímavé akcie, na ktorých by som mohol ušetriť? Alebo počkať až do jesene?
Viac akciových ponúk majú stavebné sporiteľne koncom roka. PSS ponúka zmluvu bez poplatku za uzatvorenie pre deti do 3 mesiacov, zároveň 50 vyžrebovaným z tých, ktorí si uzatvoria zmluvu o stavebnom sporení a uhradia poplatok za jej uzatvorenie od 1.7. do 13.8. pripíše 500 € na účet stavebného sporenia. Wustenrot má do konca augusta akciu na úvery s Úrokovou sadzbou 3,99 % p.a. v medzi úvere a 4 % p.a.v stavebnom úvere. Úrokové sadzby sú fixné počas celej doby splatnosti úveru. ČSOB stavebná sporiteľňa ponúka do konca augusta klientom nad 55 rokov 50 % zľavu z poplatku za uzavretie zmluvy v type sporenia Profit PLUS, 50 % zľavu z poplatku za uzatvorenie zmluvy dieťaťu a pásmové úročenie pri pravidelnom sporení.
Otázku položil:
Milan
7.8.2013 07:59
Uvažujem nad stavebným sporením pre dieťa a pre starých rodičov. O čo by som sa mal zaujímať? Majú stavebné sporiteľne nejaké špeciálne produkty pre nich?
Akciovú ponuku pre seniorov a deti má momentálne ČSOB stavebná sporiteľňa -- jedna sa o 50 % zľavu z poplatku za uzatvorenie stavebného sporenia. Sporenie pre seniorov a deti si môžete založiť aj v PSS a vo Wustenrote. PSS má pre seniorov samostatný produkt s možnosťou vyplácania renty po 6 rokoch sporenia a s pravidelným zhodnocovaním nasporených peňazí. V prípade stavebného sporenia pre deti ponúka každá stavebná sporiteľňa samostatný produkt s rôznymi benefitmi. Úročenie je na týchto produktoch rovnaké (2 % p.a.), rozdiely sú v doplnkových službách ako sú poistenie, poplatky a pod.
Otázku položil:
Gita
7.8.2013 08:01
Každý rok si musím na štátnu prémiu nasporiť viac a viac peňazí. V budúcom roku by to malo byť 781,06 eura. Prečo sa táto suma stále zvyšuje a prémia znižuje, alebo ostáva rovnaká? Čo je za tým podľa vás?
V rokoch 2009 a 2010 bola štátna prémia vo výške 12,5 %, v rokoch 2011 a 2012 sa znížila na 10 %, v roku 2013 sa zvýšila na 11,5 %. Jej maximálna výška 66,39 € však ostáva posledné roky nezmenená. Výpočet výšky štátnej prémie je presne stanovený v Zákone o stavebnom sporení. Rozhodujúce pre výšku štátnej prémie sú priemerne úrokové sadzby štátnych dlhopisov za posledných 12 mesiacov (od 1. júla minulého roka do 30. júna tohto roka). Keďže tieto sadzby klesali, klesne aj výška štátnej prémie na budúci rok.
Otázku položil:
Tina
7.8.2013 08:04
Mám už 65 rokov a rada by som si založila stavebné sporenie. Budem ešte pre stavebné sporiteľne zaujímavá, alebo nie? Môžu mi dokonca odmietnuť založiť stavebné sporenie kvôli veku či iným dôvodom?
Stavebné sporenie si môžete založiť aj v tomto veku, pravdepodobne Vám ale stavebné sporiteľne už neumožnia čerpať stavebný úver.
Otázku položil:
7.8.2013 09:35
Ak uvažujem ako jednotlivec o stavebnom sporení iba ako o sporení na 6 rokov bez záujmu o úver: a)v ktorej stavebnej sporiteľni sa mi to najviac aktuálne oplatí (najnižšie poplatky za zriadenie/vedenie sporenia +najvyšší úrok) a v akej sume aby som dosiahol maximálny zisk spolu so štátnou prémiou? b)Aký bude môj čistý percentuálny ročný zisk po odrátaní všetkých poplatkov a daní (za predpokladu že sa výška štátnej prémie sa 6 rokov nezmení a každý rok vložím mesačne presne toľko aby som na ňu mal na konci roka presne nárok)? Ďakujem.
Momentálne potrebujete na získanie maximálnej štátnej prémie vložiť na účet stavebného sporenia cca 50 € mesačne. Ak by sa výška štátnej prémie najbližších 6 rokov nemenila, tak pri zhodnotení Vašich vkladov úrokom 2 % p.a. a po odratati poplatkov nasporíte za 6 rokov 4080 €, čistý výnos zo sporenia za 6 rokov vrátane štátnych prémií bude 480 €. V čistom úrokovom vyjadrení je výnos zo sporenia 3,6 % p.a. (pred zdanením 4,5 % p.a.). V ČSOB stavebnej sporiteľni aj v PSS si môžete založiť sporenie s pevným poplatkom za uzatvorenie zmluvy. V ČSOB pri úroku 2 % p.a. je poplatok 40 €, v PSS pri úroku 1,75 % je poplatok 20 €. Pri vklade 50 € mesačne nasporíte v obidvoch sporiteľniach prakticky rovnakú sumu. Vo Wustenrote je poplatok za uzatvorenie zmluvy 0,9 % z cieľovej sumy a úrok je 2 % p.a.. Ak by ste si cieľovú sumu vo Wustenrote nastavili na 4100 € tak nasporíte rovnakú čiastku ako v ostatných sporiteľniach. Ak by ste pokračovali v sporení aj po 6 rokoch splácania tak už by ste si museli cieľovú sumu za poplatok zvyšovať.

Najnovšie príspevky

Nie je vložená žiadna reakcia (názor).