10.02.2016, 00:00

Niektoré typy živností na svoje odvody ani nezarobia

Jaroslava Lukačovičová, poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska

S čím majú často živnostníci ťažkosti, pokiaľ ide o odvody? Ako vnímate ich situáciu?

Donedávna boli živnostníci v nevýhode a mali problémy so samotným výpočtom odvodov ako takých. To už, našťastie, odpadlo, keďže výšku odvodov oznamuje zdravotná poisťovňa v ročnom zúčtovaní a Sociálna poisťovňa ju už tiež oznamuje. Ďalším problémom je, že keď si dajú živnostníci spracovať účtovníctvo a daňové priznanie externe, nezriedka si neuvedomujú fakt, že z čísiel v daňovom priznaní im vychádza nielen daň, ale aj odvody po celý nasledujúci rok. Keď ich externá účtovníčka na ich výšku neupozorní, nezriedka bývajú prekvapení, keď dôjde k plateniu. Veľký problém majú živnostníci aj so sezónnosťou a platením odvodov. Niektoré typy živností, ktoré sú sezónne, musia počas sezóny zarobiť aj na odvody a ďalšie výdavky aj v mimosezónnom období, čo niekedy môže spôsobovať problémy, najmä ak sa sezóna nevydarí.

Dá sa ešte v tomto čase nejako ovplyvniť fakt, ak SZČO vychádzajú platiť od júla 2016 povinné sociálne odvody?

Áno, tento fakt sa ešte dá ovplyvniť. Na výške odvodov sa výška príjmu p

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).