Na vaše otázky odpovedal Peter Málach, výkonný riaditeľ spoločnosti Malach Consulting, s.r.o.

Online rozhovor: Ako správne podať daňové priznanie FO

Pripravte sa na podanie daňového priznania pre fyzické osoby, ktoré treba odovzdať do 2. apríla 2012. Ak neviete, či musíte alebo nemusíte podať daňové priznanie, pýtajte sa odborníka.

Aby mohol odborník odpovedať na vašu otázku čo najkvalitnejšie, uveďte o sebe základné informácie:

  • ste fyzická osoba-občan alebo živnostník?
  • vediete jednoduché účtovníctvo alebo daňovú evidenciu?
  • ste platiteľom DPH?
  • uplatňujete skutočné výdavky alebo percentuálne výdavky?

 

 


 

Otázky už nemožno pridávať. Rozhovor bol uzavretý.

Online rozhovor

Otázku položil:
7.2.2012 17:05
Zdravím, som doktorand, mám 28 rokov. Chcem sa opýtať, či je stále možné požiadať cez daňové priznanie vrátenie dane z príjmu (z dohody) a vrátanie strhnutej dane z úrokov zo stavebného sporenia, terminovaných vkladov,... ďakujem
O vrátenie preplatku na dani z dohody prostredníctvom DP môžete požiadať, ale za rok 2011 už nemáte nárok na vrátenie dane z úrokov vzhľadom na to, že ich zrazením je vaša daňová povinnosť z týchto príjmov vysporiadaná. Tak isto môžete požiadať svojho zamestnávateľa, aby vám urobil ročné zúčtovanie namiesto DP.
Otázku položil:
darex
7.2.2012 18:01
V Nitre na daňovom úrade nemajú formuláre daňového priznania pre fyzickú osobu typ A. Prečo? Na internetovej stránke daňového úradu sa nedá stiahnuť formulár; potvrdenie o podani daňového priznania. Prečo?
V priebehu minulého týždňa boli doručované DP na daňové úrady. Preverte si to telefonicky, prípadne sa tam zastavte osobne. Na stráne DR SR, sa dá stiahnuť DP pre FO typ A, a je tam aj dokument, 03_Potvrdenie o podani DPFO A. Prikladám linku kde si stiahnete ZIP súbor a v ňom máte aj DP, poučenie a aj potvrdenie o podaní. http://drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3Cgw2dgFJgjiO-pEIsSB9b31fj_zcVP0A_YLciHJHR0VFAFDaGyA!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfMlFTM1A!
Otázku položil:
7.2.2012 19:28
Dobrý deň, ako vyplniť daňové priznanie, ak celý rok som bol mimo Slovenska /Velka Britania/ a na Slovensku som mal v prenájme byt. Za odpoveď vopred ďakujem. Miro
Daňové priznanie na Slovensku podáte iba z príjmov z prenájmu zo Slovenska. Uvediete v ňom príjmy podľa §6, tabuľka č. 1, rd 10. (Pri predpoklade, že ste daňovým rezidentom VB)
Otázku položil:
Maria
7.2.2012 20:16
Dcéra pracuje v Česku, ale prenajíma byt na Slovensku. Môže zaplatiť daň z prenájmu a nekomplikovať to spolu s daňou v Česku? Minuly rok to bolo dosť komplikované a tak to chce oddeliť a nespajať. Ďakujem. Mária
Vzhľadom na to, že musí zdaniť tu na Slovensku príjmy, ktoré jej plynú z územia SR z prenájmu a zaplatiť aj daň tu na Slovensku a v ČR musí zdaniť svoje príjmy z ČR. V krajine kde je daňovým rezidentom či už na Slovensku alebo v ČR podá DP zo svojich celosvetových príjmov. Napriek tomu, že je to komplikované, tak DP musí podať s uvedením všetkých príjmov.
Otázku položil:
Viera
7.2.2012 21:01
Akou metodou ( zápočtu alebo vyňatia ) sa zdaňuje príjem z Austrálie, keď tam pracoval študent na študentské víza a popri štúdiu aj pracoval? V Austrálii má daňové povinnosti, ktoré mu vyplývali z pracovného pomeru vysporiadané.Ďakujem
Máte možnosť si vybrať, podľa toho čo je pre vás výhodnejšie.
Otázku položil:
Lubos
7.2.2012 22:43
Chcem sa opýtať, ako je to s daňovým priznaním v prípade, keď v roku 2011 som bol 8 mesiacov (do 31.8.)zamestnaný na Slovensku a od 3. septembra som cez agentúru v UK zamestnaný ako AU PAIR. Stačí mi podať daňové priznanie z predošlej práce za 8 mesiacov, alebo aj na pracu AU PAIR v zahraničí sa vzťahujú nejake odvody, ktoré je potrebné priznať? Ďakujem za odpoveď, L
Musíte podať na Slovensku DP nielen z príjmov zo Slovenska ale az z UK. Na potvrdení z UK budete mať vyčíslenú aj výšku odvodov, no predpokladám, že bude pre vás výhodnejšia metóda vyňatia, ale treba porovnať. Daň by ste už nemali doplácať, ale uviesť to do DP musíte.
Otázku položil:
Marek
7.2.2012 23:12
Pracujem vo Veľkej Británii už sedem rokov. Zaujímalo by ma, či je potrebné podávať daňové priznanie na Slovensku.
Pokiaľ ste rezidentom VB a z územia SR nemáte žiadny príjem, tak DP na Slovensku podávať nemusíte, pokiaš vás nevyzve správca dane.
Otázku položil:
Jakub
8.2.2012 07:28
V prípade, že daňovník bol časť roka nezamestnaný, je potrebné, aby k daňovému priznaniu dokladoval aj dobu evidencie na úrade práce a aj pracovnú zmluvu?
Zákon persne špecifikuje, ktoré prílohy sú povinné pri podávaní DP. Tieto o ktorých hovoríte medzi ne nepatria. Priložíte potvrdenie od zamestnávateľa o zdaniteľnej mzde a môžete "dobrovoľne" doložiť kópiu evidencie z UP. Je to pre ten prípad, kedy mal správce dane pochybnosti, že či ste náhodou nezabudli priložiť ďalšie potvrdenie a nebude vás musieť kontaktovať.
Otázku položil:
8.2.2012 08:34
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či je potrebné podať daňové priznanie od 1. 1. 2011 do 31.3. 2011 som bola nezamestnaná, od 1.4. 2011 do 25. 7. 2011 som pracovala ako SZČO a od 26. 7. 2011 som evidovaná na úrade práce do 31. 12. 2011. Ďakujem za odpoveď.
Ak váš zdaniteľný príjem bol vyšší ako 1779,65 EUR, tak DP podať musíte, aj keby ste podnikali jeden deň. Pokiaľ váš príjem bol nižší, tak túto povinnosť nemáte.
Otázku položil:
8.2.2012 08:54
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či musím podávať daňové priznanie, ak som nemal za minulý rok žiadny obrat.
Pokiaľ váš príjem nebol vyšší ako 1779,65 EUR, tak DP podávať nemusíte.
Otázku položil:
8.2.2012 09:11
Zdravim Som doktorandom denného štúdia na vysokej škole. Minulý rok som vyhral v súťaži výhru, ktorá podlieha zdaneniu. Akom mám urobiť daňové priznanie? Mám priznať aj svoj plat doktoranda, ktorý je oslobodený od platenia odvodov a daní? Ďakujem
Do DP uvedieťe iba hodnotu výhry, ktorú zdaníte. Oslobodené príjmy do DP neuvádzajú.
Otázku položil:
Jaro
8.2.2012 09:21
Som zamestnaný v štátnej správe, daňové priznanie riešim cez zamestnávateľa. Prenajímam však súkromnú garáž v sume 20 € mesačne. Z tohto dôvodu mám pridelené číslo na daňovom úrade. Potrebujem ešte podať zvlášť daňové priznanie za túto garáž (príjem 240 €) ak som toto neuvádzal u zamestnávateľa? Príjem z prenájmu nebol vyšší ako 500 €. Ďakujem za odpoveď. Jaro z Popradu.
V prípade, že príjem nepresiahol 500 EUR a neuplatnili ste si nikde inde túto oslobodenú sumu, tak DP podať nemusíte.
Otázku položil:
8.2.2012 09:58
Prosím Vás, aj dôchodca živnostník si môže odpočítať odpočítateľnú položku ak má nízky dôchodok? Myslím tým len ten rozdiel medzi dôchodkom a odpočítateľnou položkou. Ďakujem.
Áno, máte možnosť si uplatniť rozdiel medzi vašim dôchodkom a nezdaniteľnou časťou.
Otázku položil:
paks
8.2.2012 10:41
Dobrý deň, chcem sa spýtať: som nezamestnaný, moj celkový príjem z prenájmu bol v roku 2011 bol 1200 Eur ( bez odrátania 500 Eur a 40% nákladov) 100 Eur som zarobil na predaji dlhopisu, na úrokoch som zarobil 3 700 Eur ktoré mi boli zdanené v banke. Nakoľko som nezarobil polovicu z odpočítatelnej položky musím podať daňové priznanie?
Nie nemáte povinnosť podať DP.
Otázku položil:
Betka
8.2.2012 10:43
Dobrý deň, som nezamestnaná a nemám žiaden príjem. Ako postupovať voči danovému úradu, aby ma v budúcnosti nenaháňal?
V prípade, že váš zdaniteľný príjem za rok 2011 nebol vyšší ako 1779,65 EUR, nemáte povinnosť podať DP. Správca dane vás však môže vyzvať na podanie DP ak si nie je istý, či ste iba nezabudla podať. Dá sa tomu predísť, že pošlete na DÚ list, že váš príjem za daný rok bol nižší ako je hranica na podanie DP. Nie je to vaša povinnosť, ale zvýši to pravdepodobnosť, že sa vám správce dane za daný rok neozve.
Otázku položil:
Pepan
8.2.2012 11:57
Som FO nepodnikatel, zamestnanec v SR. Okrem toho som mal prijem z CR - dohoda o provedeni prace. Je mozne uplatnit pri tomto prijme metodu vynatia?
Áno, môžete si vybrať podľa toho čo je pre vás výhodnejšie.
Otázku položil:
palfi
8.2.2012 12:05
Sme sro, platca DPH. V decembri sme kupili nove motorove vozidlo, zaradili, zacali pouzivat s preukazovanim spotreby PHM podla knihy jazd. Uplatnili sme si narok na odpocet DPH z ceny vozidla v plnej vyske. Od noveho roka by sme chceli vykazovat PHM podla ods.3 - teda 80 % PHM ako danovo uznane bez potreby viest knihu jazd. Ukazalo sa, ze je s knihou jazd vela administrativy. Ma toto rozhodnutie od 1. 1. nejaky vplyv na odpocet DPH z ceny noveho vozidla (resp. PHM) uplatnenych za 12/2011? Dakujem.
Nie, nemá to vplyv na rok 2011, kľudne za rok 2012 môžete zmeniť spôsob preukazovanie spotreby PHL.
Otázku položil:
janka
8.2.2012 12:28
Zdravím, chcela by som sa spýtať, ako je to s podaním DP a zaplatením dane za prenájom, ak prenajímateľom je neplnoleté dieťa, ktore nemá žiadny iný prijem a jeho prijem za prenájom za rok 2011 bol vo výške 2270 EUR. Dočítala som sa, ze u dôchodcu, ktorý prenajíma byt a jeho celkovy prijem za prenájom po odpočítaní nezdaniteľnej časti, ktorá je vo výške 500 eur nepresiahne polovicu minuloročnej nezdaniteľnej časti základu dane, t.j. nepresiahne 1 779,65 eura, nemusí podať daňové priznanie, ani zaplatiť daň. Ďakujem za odpoveď.
Áno, je to presne tá istá situácia. Rovnako ako dôchodca a aj neplnoletá osoba v tomto prípade nemá povinnosť podať DP, ak to bol jeho jediný príjem.
Otázku položil:
Eva
8.2.2012 12:32
Sme fyzické osoby (SZČO), vedieme jednoduché účtovníctvo, sme platitelia DPH. V roku 2011 sme kúpili osobne vozidlo na Autokredit. 1. K vozidlu bolo zvlášť prikúpené mechanické zabezpečenie vozidla v cene bez DPH 220.- EUR. Je toto mechanické zabezpečenie súčasťou obstarávacej ceny vozidla, alebo môže ísť tento výdavok priamo do nakladov? 2. Kolky pri zápise vozidla môžu íst priamo do nákladov? Ďakujeme za odpoveď.
Mechanické zabezpečenie by som doporučil navýšiť obstarávaciu cenu ale kolky sa zvyknú dávať priamo do nákladov.
Otázku položil:
Eva
8.2.2012 12:40
Fyzická osoba (FO) SZCO požičal inej FO - tiez podnikateľovi peniaze (zmluva o pôžička), ktoré boli do dohodnutej doby vrátené. Vypočítané úroky boli vyplatené 31.12.2011. Sú vyplatené úroky súčasťou daňového priznania - a aký paragraf, alebo mal príjemca úrokov zraziť zrážkovú daň a odviesť ju na DÚ? Ďakujeme za odpoveď a želáme pekný deň.
Pokiaľ máte v predmete podnikania aj poskytovanie úverov z vlastných zdrojov, tak je to §6. Vzhľadom na to, že nie ste banka, tak nemáte povinnosť zrážať daň a odvádzať ju na DÚ. Pokiaľ v predmete podnikania takýto predmet nemáte, tak tento príjem uvediete do §7, tabuľka 2, riadok 3.
Otázku položil:
daniela
8.2.2012 12:42
Ak FO pracuje ako redaktor v regionálnych novinách a nie je ich zamestnancom, akú formu zmluvy zvoliť? Ak je to autorská zmluva, musí podať daňové priznanie typu B? Ďakujem. Daniela
Pokiaľ sa nejedná o periodickú tlač, kde je daň odvedená zrážkou a považuje sa za vysporiadanú, tak musíte podať DP typ B. Najčastejší typ zmluvy pri spolupráci s novinami je autorská zmluva alebo zmluva o dielo.
Otázku položil:
ete
8.2.2012 13:18
Vasa prva odpoved nie je v zavere spravna. Nezdanitelna cast sa da uplatnit iba z aktivnych prijmov.
Ďakujem.
Otázku položil:
Maria
8.2.2012 13:26
Dobrý deň, neodpovedali ste na moju otázku, či je možné zaplatiť daň za prenájom bytu na Slovensku, keď človek pracuje v Cesku, a tam platí normalne daň. Ďakujem
Na Slovensku musíte podať DP a zaplatiť daň ak prenajímate byt na Slovensku. Ak ste Slovenským daňovým rezidentom, tak musíte priznať na Slovensku aj príjmy z ČR. Ak ste rezidentom v ČR, tak tam musíte priznať príjem zo Slovenska, ale súčastne máte nárok na započítanie si alebo vyňatie dane podľa platných českých predpisov.
Otázku položil:
Peter
8.2.2012 13:27
Dobrý deň, mám z prenájmu 2000 Eur ročne, 500 Eur sa nezdaňuje. Je moj príjem na daň 2000 alebo 1500 Eur?
Zdaňovať budete 1500 EUR, pokiaľ ste si už neuplatnili oslobodenú čiastku niekde inde. Pre potreby dokladovania príjmu napr. pre partnerku váš príjem je 2000 EUR.
Otázku položil:
Štefan
8.2.2012 13:27
Pekný deň,som dôchodca a robím podriad.finanč. agenta v sektore poistenia.Mám prtidelené daňové identifikačné číslo/nemám živnosť/.Môj príjem /provízia/ v roku 2011 bol 35,72 Eur.Mám podať daň.priznanie,nakoľko roč.zúčtovanie zdrav.poisťovňa toho roku bude robiť za klientov.Zrejme na zákl. získaných údajov od D.Ú.Podľa roč. zúčtovania zdrav.poistenia v roku 2011 som nemal povinnosť platiť preddavok na poistenie.Za odpoveď ďakujem.
V prípade, že toto bol váš jediný zdaniteľný príjem, tak povinnosť podať DP nemáte. Čo sa týka zdravotnej poisťovne, tak vás možno vyzve na oznámenie výšky príjmu.
Otázku položil:
Maria
8.2.2012 13:32
Ďakujem za odpoveď a ešte otázka, prečo nie sú online tlačiva za rok 2011 na internete, iba za rok 2010? Bola to dobrá pomôcka minulý rok. Ďakujem
Už tam sú: http://drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3Cgw2dgFJgjiO-pEIsSB9b31fj_zcVP0A_YLciHJHR0VFAFDaGyA!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfMlFTM1A!
Otázku položil:
Lubos
8.2.2012 13:33
Dobry den, chcem sa opytat, ci je potrebne podavat danove priznanie aj z prijmov z prace AUPAIR v zahranici (UK), ktora je sprostredkovana cez agenturu. Dakujem.
Ak váš príjem presiahol sumu 1779,65 EUR, tak musíte podať DP.
Otázku položil:
D.H.
8.2.2012 13:36
Dobrý deň, minulý rok som sa zaregistrovala na daňový úrad s tým, že popri študiu budem podnikať v oblasti poisťovnictva, no potom som to nechala. Môj príjem je vlastne mínusový, kedže zrušením zmluv klientov som musela ajja vrátiť peniaze za provízie. Naháňajú ma však, že musím podať DP, pretože sa podáva z každej zárobkovej činnosti za predchádzajúci rok.
Budem sa opakovať: Ak váš príjem presiahol sumu 1779,65 EUR, tak musíte podať DP. V prípade, že váš príjem bol nižší, tak stále túto možnosť máte urobiť dobrovoľne.
Otázku položil:
sasa
8.2.2012 13:52
dobry den, za minuly rok som bola 5 mesiacov zivnostnik, potom som pracovala na dohodu, aky typ tlaciva potrebujem? dakujem
DP pre FO typ B.
Otázku položil:
8.2.2012 13:54
Dobrý deň, v roku 2011 som bol nezamestnaný, Jediný príjem bol z prenájmu bytu.Podľa diskusie TU čítam, že ak môj zdaniteľný príjem za rok 2011 nebol vyšší ako 1779,65 EUR, nemám povinnosť podať DP. Moja otázka, zdaniteľný príjem sa myslí: a)celkový príjem za prenájom - 500 € ? alebo b)celkový príjem za prenájom - 40% náklady - 500 €? Ďakujem za odpoveď
a)celkový príjem za prenájom - 500 €

Najnovšie príspevky

Nie je vložená žiadna reakcia (názor).