21.04.2017, 00:00

Slovenské koketovanie so smart city

Na podporu inovačných riešení vzniká aj Slovensko-americký inovačný fond. Alokácia bude dva milióny dolárov.

  Dni Príležitostí 2017: 4.4.2017 9:00 - 5.4.2017 16:00

Pracovný veľtrh iKariera Dni Príležitostí má už viac ako 20 ročnú históriu na pôde fakúlt STU, je pravideľne organizovaný 2 krát ročne s účasťou desiatok prestížnych technologických spoločností zo Slovenska, Čiech, Maďarska a Rakúska.

  Týždeň slovenského filmu: 3.4.2017 - 9.4.2017

Prinesie bratislavským divákom kolekciu minuloročných domácich titulov pohromade na jednom mieste a umožní dohnať resty, ktoré sa filmovým fanúšikom mohli vlani nazbierať.

  Národný beh Devín-Bratislava, 70. ročník: 9.4.2017 10:00 - 9.4.2017

Bežecké podujatie pre všetky vekové a výkonnostné kategórie s medzinárodnou účasťou, ktorého sa tradične zúčastňuje cez päťtisíc bežcov.

  1000 rokov architektúry v Bratislave: 18.4.2017 15:00 - 16:30

Prednášky a prezentácie, Múzeum mesta Bratislavy.

  Festival Anasoftlitera fest: 19.4.2017 - 25.4.2017

Bratislavská burza kníh - 11. ročník: 20.4.2017 8:00 - 26.4.2017 19:00

Mestská knižnica, 11. ročník obľúbenej charitatívnej akcie v spolupráci s bratislavskými knižnicami. Burza potrvá sedem dní.

  Y-Games: 22.4.2017 - 23.4.2017

6.ročník najväčšieho herného festivalu na Slovensku. Technologické novinky, Youtuberi, Cosplay, Atrakcie pre deti a dospelých.

  Saxophone Syncopators - Ragtime Night: 23.4.2017 19:00 - 23.4.2017

Traja gentlemani a jedna dáma tvoria unikátne saxofónové kvarteto Saxophone Syncopators.

  Salón piva Bratislava: 26.4.2017 - 28.4.2017
Zdroj: Flickr

Na podporu inovačných riešení vzniká aj Slovensko-americký inovačný fond. Ide o spoločnú iniciatívu, pričom alokácia bude dva milióny dolárov – milión vloží slovenská vláda a milión americké firmy. Príjemcom grantov budú slovenské firmy, ktoré pracujú na tzv. smart city riešeniach a dokážu získať pre spoluprácu spoločnosti z USA. Granty sa budú udeľovať na základe otvorených výziev.

V čoraz väčšom rozsahu sa mestá stávajú centrami diania. V súčasnosti ich obýva 53 percent svetovej populácie a tento podiel sa o tridsať rokov zvýši na 70. Ak sa chcú vyvíjať ako kvalitné aglomerácie pre život, majú pred sebou len jedinú cestu: Stať sa inteligentnými.

Spokojne môžete odísť zo svojho domu, pretože senzory sledujú jeho okolie, dokonca aj vodovodné potrubie či elektrickú sieť. Zaregistrujú podozrivú osobu v jeho blízkosti a prípadnú poruchu vodovodného potrubia nahlásia dispečingu či nebodaj riziko ohňa požiarnikom. Nemusíte sa strachovať ani o svoj vysoký krvný tlak. Seniorov i chorých ľudí monitoruje zdravotná služba na diaľku.


Na hlavné námestie sa pohodlne doveziete električkou. Je rýchlejšia než elektromobil, ktorý ste nechali v garáži. Cestou sa pohľadom kocháte na množstvo zelene. Vlhkosť a počasie sledujú ďalšie senzory, takže zavlažovanie zapínajú len v prípade potreby. Všetko to však má jeden háčik – bez mobilu a aplikácií v ňom neprežijete.


Ak žijete v takomto prostredí, do úvahy prichádzajú len dve vysvetlenia: Buď ste vymysleli stroj času, alebo ste občanom smart city. Jeho presná definícia neexistuje, len množstvo prívlastkov. Ekologické, bezpečné, otvorené, hospodárne, globálne, informačné, zelené... Podobne ako celé spektrum existujúcich aj neexistujúcich riešení a inovácií. Jediný pohľad, ktorým sa naň dá pozerať, je multidisciplinárny.

V hre sú aj blockchain platformy
Byť smart znamená byť in. Alebo cool, ako chcete. K populárnemu trendu by sa rady pridali aj viaceré slovenské mestá. Presnejšie povedané – rady by získali nálepku s označením smart city. Zatiaľ však ich snaženia viac šuštia papierom než realitou, hoci sa im vôbec nedá uprieť ťah na bránu aspoň v čiastkových riešeniach.


Ako prvý na Slovensku svoj program rozvoja s výhľadom do roku 2040 koncipoval Poprad. Tunajší poslanci mestského zastupiteľstva v októbri minulého roka odsúhlasili založenie združenia právnických osôb Slovak Smart City Cluster. Zakladajúcimi členmi sa stali mesto Poprad, Tatra banka, Slovenská technická univerzita v Bratislave (STU) či Atos IT Solutions and Services.


„Hovoríme pritom nielen o smart riešeniach pri spravovaní mesta, ale, samozrejme, aj o maximálnom využití a prepojení rôznych jestvujúcich infraštruktúr do jednej komplexnej, ktorá by dokázala dať ľuďom doposiaľ nevídaný komfort a možnosti využitia,“ uviedol pre HN primátor Popradu Jozef Švagerko. Vlani mesto urobilo zásadný krok pri manažmente tepelného hospodárstva, keď ho prevzalo z rúk nadnárodného koncernu a odovzdalo vlastnej energetickej spoločnosti. Tá by mala zabezpečiť pozitívnu implementáciu smart riešení.


„Ďalšou fázou bude vytvoriť model facility manažmentu pre všetky budovy vo vlastníctve mesta. Súčasťou týchto opatrení bude napríklad aj smart metering. Vizionársky už prišla na pretras aj lokálna kryptomena na báze blockchain platformy,“ dodáva prvý viceprimátor Popradu Igor Wzoš. Perspektívne projekty chcú čiastočne financovať aj zo štrukturálnych fondov a v rámci klastra vzniká samostatná sekcia zaoberajúca sa možnosťami bankových a súkromných zdrojov.

Nutnosť samospráv
Svoje ambície netají ani ďalšia lokalita pod Vysokým Tatrami. „Aj samosprávy sú nútené, aby na tento rýchlik nastúpili a využili z nových technológií čo najviac dobrého. Nie sme ešte smart city, hoci niektoré nápady a návrhy sú už realitou,“ povedal nám primátor Kežmarku Ján Ferenčák. Mesto za ostatné dva roky zaviedlo jednotnú ekonomiku i optický internet a pripravilo energetický audit. Koncept Smart Green City sa má stať základom pre ďalšie budovanie chytrého Kežmarku. Spolupracuje s Českým vysokým učením technickým v Prahe a špecializovanou spoločnosťou Ecoten zostavenú z energetických špeci

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.